Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Co dalej z budową basenów solankowych w Rzeszowie? Temat komplikują roszczenia Jędrzejowiczów

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Jakiś czas temu Ratusz zdecydował się na zawieszenie prac remontowych na terenie parku przy ul. Rycerskiej. Powodem takiej decyzji były roszczenia rodziny Jędrzejowiczów do tych terenów. Przypomnijmy, że majątek został odebrany rodzinie w związku z dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z roku 1944 roku.
 
W 2002 roku do Urzędu Wojewódzkiego wpłynął wniosek o zwrot majątku. Sprawa wciąż pozostaje nierozstrzygnięta, a osoba składająca wniosek zmarła. Od tego momentu nikt ponownie z podobnym wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego się nie zjawił, toteż możemy uznać, że sprawa jest niejako „zamrożona”.
 
Owa stagnacja o ile w Urzędzie Wojewódzkim problemu nie sprawia, o tyle w Ratuszu nastroje są zgoła odmienne, gdyż zawieszenie tego tematu skutkuje tym, że nie wiadomo czy tereny, o które ubiega się rodzina Jędrzejowiczów, obejmują przestrzeń gdzie władze miasta planują stworzyć baseny solankowe.
 
„W tamtym wniosku nie zostało to określone. Roszczenia były ogólne i Urząd Wojewódzki nie wie dokładnie jakich działek dotyczą” – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego. Ponadto dodaje, że dopóki nie zjawi się ktoś z rodziny Jędrzejowiczów z nowym wnioskiem, określającym tereny, to niewiele można zrobić.
 
Reklama
Ratusz również nie wie jakich terenów dotyczy wniosek: „[Jędrzejowicze – przyp. red.] złożyli wniosek u wojewody o odzyskanie swojego majątku. Ten majątek to ponad 100 ha na terenie miasta. Nie wymieniono konkretnych działek” – wyjaśniał w lutym Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.
 
Cała sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak, że Ratusz skierował pismo do wojewody z zapytaniem o tereny, tam usłyszał odpowiedź, że Urząd Wojewódzki takich informacji nie posiada i cała sprawa została przez władze miasta skierowana do Ministerstwa Skarbu Państwa, zamiast do kogoś z żyjących członków rodziny ubiegającej się o tereny.
 
„Nie wiemy jakiego terenu te roszczenia dotyczą. Poszło pismo w tej sprawie do Ministerstwa Skarbu Państwa” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

We wtorek dwa dyżury eksperckie rzeszowskiego oddziału ZUS

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS będą odpowiadać na pytania mieszkańców.

Rzeszów

Zmiany na jednej z linii MPK. Będą dodatkowe kursy

RZESZÓW. Zmiany dotyczą linii nr 16 i będą obowiązywały od 1 kwietnia. Jeden kurs zostanie przyspieszony i wprowadzone będą dwa nowe.

Rzeszów

Kilka przypadków naruszeń ograniczeń przez mieszkańców Rzeszowa i okolic

RZESZÓW. Policyjne patrole na ulicach, komunikaty z radiowozów, a w powietrzu policyjny dron. Tak było w weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

Koronawirus. 4 nowe przypadki zakażenia na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [30.03.2020 r.]

PODKARPACIE. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono kolejne 4 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Łącznie na Podkarpaciu to już 80 osób.

Rzeszów

W Parku Papieskim stanie rzeźba

RZESZÓW. Ruszył przetarg na montaż pomnika Jana Pawła II w Parku Papieskim. Rzeźba ma być gotowa w dwa miesiące.

Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysową” oraz smsów dot. zadłużenia na mikrorachunku podatkowym.

Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowskich sołectw. 

Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują przestrzeń publiczną miasta oraz nadają komunikaty z radiowozów o obowiązujących obostrzeniach. 

Reklama