Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

Dodano: /

fot. Pixabay
fot. Pixabay

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu rzeszowskiego. - Wydanie niniejszego rozporządzenia ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby wśród rodzin pszczelich oraz ograniczenie możliwości poniesienia finansowych strat gospodarczych w sektorze pszczelarskim – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Za obszar występowania choroby pszczół uznaje się:

1. Rzeszowskie osiedla - Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską - Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże

2. Sąsiednie gminy: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik

Na wspomnianym wyżej obszarze już wkrótce pojawią się tablice ostrzegawcze o treści: ,,UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają gatunki wrażliwe na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rzeszowie oraz przegląd pasiek.

Czym jest zgnilec amerykański pszczół?

„Zgnilec amerykański pszczół jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu pszczelego wywołaną przez Paenibacillus larvae. Drobnoustrój ten wytwarza formy przetrwalnikowe – endospory oporne na działanie czynników środowiska i powszechnie stosowane środki odkażające. Przetrwalniki występują w dużych ilościach w martwym czerwiu, miodzie, wewnętrznych ścianach ula i na plastrach pochodzących od chorych rodzin pszczelich. Głównym źródłem zakażenia jest chory i martwy czerw, miód i mleczko pszczele” – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dzisiaj Asseco Resovia Rzeszów zagra o 7. miejsce w PlusLidze

RZESZÓW. W tym sezonie zespół z Rzeszowa już dwuktornie musiał uznac wyższość GKS-u.

Rzeszów

Nie cztery, a trzy skrzyżowania zmodernizuje Ratusz. Mają być gotowe do końca roku

RZESZÓW. Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę trzech dużych rzeszowskich skrzyżowań.

Rzeszów

Przy ul. Lubelskiej znikła część ścieżki rowerowej. Czy doszło do samowoli budowlanej?

RZESZÓW. Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl skierowało w tej sprawie pismo do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

Rzeszów

Już w sobotę „Godzina dla Ziemi WWF”. Urząd Miasta Rzeszowa dołącza do akcji

RZESZÓW. Znamy listę budynków, które będą uczestniczyć w akcji „Godzina dla Ziemi WWF”.

Rzeszów

Wzrośnie liczba lotów z Rzeszowa do Monachium. Pierwsze samoloty wystartują już 31 marca

RZESZÓW. Od 31 marca samoloty z Podkarpacia do stolicy Bawarii będą odlatywać o godzinie 06:15 i 13:20 każdego dnia.

Rzeszów

Do końca sierpnia powstanie prawoskręt z ul. Słowackiego na ul. Szopena

RZESZÓW. Inwestycja kosztować będzie Ratusz ok. 674 tys. zł.

Reklama