Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

Dodano: /

fot. Pixabay
fot. Pixabay

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu rzeszowskiego. - Wydanie niniejszego rozporządzenia ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby wśród rodzin pszczelich oraz ograniczenie możliwości poniesienia finansowych strat gospodarczych w sektorze pszczelarskim – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Za obszar występowania choroby pszczół uznaje się:

1. Rzeszowskie osiedla - Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską - Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże

2. Sąsiednie gminy: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik

Na wspomnianym wyżej obszarze już wkrótce pojawią się tablice ostrzegawcze o treści: ,,UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają gatunki wrażliwe na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rzeszowie oraz przegląd pasiek.

Czym jest zgnilec amerykański pszczół?

„Zgnilec amerykański pszczół jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu pszczelego wywołaną przez Paenibacillus larvae. Drobnoustrój ten wytwarza formy przetrwalnikowe – endospory oporne na działanie czynników środowiska i powszechnie stosowane środki odkażające. Przetrwalniki występują w dużych ilościach w martwym czerwiu, miodzie, wewnętrznych ścianach ula i na plastrach pochodzących od chorych rodzin pszczelich. Głównym źródłem zakażenia jest chory i martwy czerw, miód i mleczko pszczele” – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W rzeszowskim salonie Harleya-Davidsona i Yamahy sezon letni rozpoczynają dniem otwartym

RZESZÓW. Będzie dzień otwarty połączony m.in. ze wspólnym grillowaniem.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał dwie nowe ulice

RZESZÓW. Jedna z ulic znajdzie się na osiedlu Franciszka Kotuli, druga na os. Przybyszówka.

Rzeszów

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych ws. darmowych biletów: podstawa prawna jest

RZESZÓW. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych  apeluje o ponowne rozpatrzenie petycji.

Rzeszów

Zapadł wyrok w sprawie w sprawie zabójstwa przy ul. Sobieskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Po sześciomiesięcznym procesie sądowym znamy wyrok – 25 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Czarny bez z Rzeszowa najpiękniejszym drzewem w Polsce

RZESZÓW. W konkursie wzięło udział 16 innych drzew z polskich miast.

Rzeszów

Postawiono zarzuty 23-latkowi, który zrzucił hulajnogę Blinkee z mostu

RZESZÓW. Wartość strat została oszacowana na kwotę 3075 zł.

Rzeszów

Bezpłatne warsztaty informatyczne dla osób powyżej 50 roku życia

RZESZÓW. Warsztaty są bezpłatne, a o udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Reklama