RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu rzeszowskiego. - Wydanie niniejszego rozporządzenia ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby wśród rodzin pszczelich oraz ograniczenie możliwości poniesienia finansowych strat gospodarczych w sektorze pszczelarskim – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
Za obszar występowania choroby pszczół uznaje się:
1. Rzeszowskie osiedla - Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską - Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże
2. Sąsiednie gminy: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik
Na wspomnianym wyżej obszarze już wkrótce pojawią się tablice ostrzegawcze o treści: ,,UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.
Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.
Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają gatunki wrażliwe na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rzeszowie oraz przegląd pasiek.
Czym jest zgnilec amerykański pszczół?
„Zgnilec amerykański pszczół jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu pszczelego wywołaną przez Paenibacillus larvae. Drobnoustrój ten wytwarza formy przetrwalnikowe – endospory oporne na działanie czynników środowiska i powszechnie stosowane środki odkażające. Przetrwalniki występują w dużych ilościach w martwym czerwiu, miodzie, wewnętrznych ścianach ula i na plastrach pochodzących od chorych rodzin pszczelich. Głównym źródłem zakażenia jest chory i martwy czerw, miód i mleczko pszczele” – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz