Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Centrum TUTU uroczyście otwarte [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W sobotę, 8 października w rzeszowskiej Plazie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU. To miejsce, w którym ukraińskie i polskie dzieci, mogą brać udział we wspólnych zajęciach rozwojowych i terapeutycznych, pod okiem dwujęzycznych specjalistów - pedagogów i psychologów. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

TUTU to projekt autorstwa Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, który ma przede wszystkim zapewnić pomoc i spokój dzieciom z Ukrainy. Na powierzchni 300 m kw. dzieci mogą spędzać ze sobą czas,  a także brać udział w rozwojowych i terapeutycznych zajęciach. Nad bezpieczeństwem podopiecznych czuwa doświadczony zespół specjalistów, który gdy jest taka potrzeba, zapewnia dzieciom profesjonalne wsparcie psychologiczne. Każdego dnia na zajęcia zgłasza się ok. 40 uczestników. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.

- Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie od razu zaczęliśmy się zastanawiać jak możemy wykorzystać nasze doświadczenie i kompetencje aby pomóc dzieciom uchodźczym, szczególnie tym najmłodszym. Nawiązaliśmy współpracę z międzynarodową organizacją pozarządową “Project HOPE” i tak w zaledwie kilka tygodni zorganizowaliśmy TUTU. Poprzez odpowiednie zajęcia pomagamy dzieciom przepracować ich uchodźczą traumę i zmierzyć się z codziennymi problemami. Nasz zespół w większości tworzą specjaliści pochodzenia Ukraińskiego, co znacznie ułatwia budowanie początkowych relacji z uchodźcami -   wyjaśnia Monika Marković, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin.

W TUTU pracują m.in. Olha psycholożka z Lwowa oraz Olena psycholożka z Mariupola, które znalazły w Rzeszowie schronienie po wybuchu wojny.

- Jestem dumna, że mogę tworzyć to miejsce i pomagać dzieciom, które musiały doświadczyć okrucieństwa wojny. Uchodźcze dzieci mają często problemy ze snem, bywają niespokojne, pojawia się u nich agresja.  Wojna i śmierć to tematy, które przeplatają się w zabawach. Dzieci o niej rozmawiają, odgrywają walki. Udają, że do siebie strzelają. Obserwujemy je podczas zajęć, a gdy widzimy, że dziecko sobie nie radzi  i przejawia oznaki traumy, kierujemy je na dedykowane zajęcia lub indywidualną terapię którą w naszym centrum prowadzą psychoterapeuci – wyjaśnia psycholożka. - TUTU to także ważne miejsce dla nas – dorosłych. Spotykamy się, rozmawiamy, czujemy solidarność. Większość z nas ma za sobą ciężką historię, a na Ukrainie wciąż swoich bliskich. Wspólnota którą tworzymy daje nam poczucie bezpieczeństwa – dodaje.
 
Reklama
Sala doświadczeń świata

Już niedługo w TUTU podopieczni będą mogli skorzystać z nowoczesnej terapii. Pokój Snoezelen, w Polsce znany jako Sala Doświadczania Świata, jest wykorzystywany w pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Zajęcia, które prowadzone są w sali doświadczania świata, sprzyjają wyciszeniu emocjonalnemu, łagodzeniu stresów, relaksacji, odprężeniu, wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa. Staje się to możliwe dzięki różnorodnym, interaktywnym, stymulującym zmysły urządzeniom oraz szczególnej atmosferze panującej podczas terapii.

-Nie zwalniamy tempa. Stale się rozwijamy, doposażamy nasze centrum, aby móc zapewniać jak najlepszą opiekę każdemu dziecku które przekroczy próg naszego TUTU – podsumowuje Monika Marković.
Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU to projekt stworzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin (organizacji społecznej, która od siedmiu lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin). Założyli je Monika Marković, która jest jego prezeską, oraz jej mąż, Jan Marković. Centrum mieści się w budynku CH Plaza.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Zagospodarowaniem zajmie się MPGK

RZESZÓW. godnie z nowymi wytycznymi mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. 

Rzeszów

Wzrasta liczba „niebieskich kart” w Rzeszowie. Ofiarami najczęściej padają kobiety

RZESZÓW. W 2018 roku mieliśmy 244 przypadków wszczęcia procedury.

Rzeszów

Radny interpeluje w sprawie poszerzenia ul. Herbowej, Senatorskiej, Miejskiej i Strzelców

RZESZÓW. Zdaniem radnego fatalny stan tych ulic wiąże się z wykonaniem kanalizacji deszczowej.

Rzeszów

Na dworcu PKS w Rzeszowie okradziono 16-latka. Sprawca pytał jakiemu klubowi kibicuje

RZESZÓW. Mężczyzna, w rejonie dworca PKS, zaczepił czekającego na autobus 16-latka. 

Rzeszów

W Ratuszu rozmawiano o nowej hali sportowej dla Zespołu Szkół nr 1

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w WPF-ie Ratusz planuje rozpocząć inwestycje w 2020 roku.

Rzeszów

7 kwietnia startuje 12. PKO Półmaraton Rzeszowski. To pierwsza z trzech imprez cyklu

RZESZÓW. Uczestnicy przebiegną m.in. ul. Hetmańską, Aleją J. Piłsudskiego i pokonają dwa mosty – Lwowski oraz Zamkowy.

Rzeszów

Skoczkowie wodni ze Stali Rzeszów przywieźli z Kijowa trzy złote medale

RZESZÓW. Zawodnicy sekcji skoków do wody ZKS Stal Rzeszów wrócili w niedzielę z rozgrywanych w dn. 18-23.03.2019 w Kijowie Otwartych Mistrzostwach Ukrainy.

Rzeszów

Prawie 10 tys. zł trafi do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Na starcie biegu „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera” pojawiło się ponad 150 osób. 

Reklama