Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

Dodano:

RZESZÓW. Zastępca prezydenta odwiedził Lyon, gdzie funkcjonują w przestrzeni miejskiej autobusy autonomiczne. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński. Pojazdy miały by przewozić pasażerów na linii Dworzec Lokalny - Dworzec Kolejowy.

Miasto innowacji w poszukiwaniu nowości dotarło do Lyonu, gdzie już od jakiegoś czasu autobusy autonomiczne funkcjonują i mają się dobrze. Celem wizyty był niejako rekonesans, a wnioski jakie płyną z wizyty zapowiada kolejny ciekawy projekt, jaki zostanie wdrożony w przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

„Wizyta dotyczyła autobusów autonomicznych, które w Lyonie funkcjonują od kilku lat. Są to pojazdy 16-osobowe. Są to pojazdy elektryczne, autonomiczne, bez kierowcy, które przewożą pasażerów na stałej 1,5 km trasie” – stwierdza Marek Ustrobiński w rozmowie.

Wiemy również, że system mógłby być wdrożony już w przyszłym roku, a autobus zostałby uruchomiony na wahadle od Dworca Lokalnego do Dworca Kolejowego przejeżdżając m.in. przez ulicę Asnyka, Jabłońskiego oraz Grottgera. Nie wykluczone, że zatrzymywałby się jeszcze w okolicach domu handlowego Pionier, jednak jak słyszymy w Ratuszu „Jeszcze ustalimy szczegóły”.

Koszt jednego takiego autobusu, który może poruszać się bez kierowcy wraz z niezbędnym do obsługi systemem kosztuje około 4 mln zł. Póki co przed wdrożeniem ww. projektu w życie oddzielają miasto przepisy prawne. Chodzi m.in. o uchwałę Prawa o ruchu drogowym oraz o elektromobilności. W grę wchodzi również pozwolenie Policji.
Reklama

Rzeszów problemami prawnymi nie pozostaje w walce samotnie, towarzyszy mu Politechnika Warszawska, która – jak informuje Marek Ustrobiński – „zajmuje się sprawami dopuszczenia takich pojazdów do ruchu w Polsce”.

„Dowiedzieliśmy się, że tego typu systemy funkcjonują w 18 państwach, m.in. w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Bylibyśmy pierwszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który taki system wprowadzi. Wyniki są pozytywne. To jest w naszym zasięgu” – dodaje zastępca prezydenta.

Dodatkowo dowiadujemy się, że aktualnie miasto rozważa zlecenie opracowania tego projektu przez firmę zewnętrzną. Ta trasie systemu najprawdopodobniej nie będzie żadnych czujników. Cały system umieszczony zostanie wewnątrz pojazdu. Co ważne, wprowadzenie na ulice miasta takiego autobusu wiąże się z niedawną umową odnośnie sieci 5G jaką podpisało miasto
 


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

IMGW ostrzega. W Rzeszowie mogą pojawić się burze z gradem

RZESZÓW. Po deszczowej niedzieli, poniedziałek zapowiada się równie burzliwie. IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem.

Rzeszów

Zbigniew Bartman powraca do Asseco Resovii. Wraz z nim dołącza Nicolas Marechal

RZESZÓW. Kolejne zmiany kadrowe w Asseco Resovii Rzeszów.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o terenach wypoczynkowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Projekt "Miasta Idei" to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla podkarpackich miast.

Rzeszów

W niedziele podkarpaccy strażacy interweniowali 64 razy

PODKARPACIE. Większość interwencji dotyczyła udrożniania przepustów drogowych i pompowania wody z zalanych piwnic.

Rzeszów

Wiemy kto dostarczy pociągi dla tras Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Dostarczeniem taboru kolejowego zajmie się firma Newag z Nowego Sącza.

Rzeszów

Kolejne nowe autobusy przyjadą do Rzeszowa. Tym razem 40 sztuk zasilanych sprężonym gazem

RZESZÓW. Prawa rozszerzenia przedmiotu zamówienia mówi również o dodatkowych 20 pojazdach.

Rzeszów

Zaginęła 54-letnia mieszkanka Rzeszowa. Ostatni raz widziano kobietę na Juwenaliach

RZESZÓW. Kobietę po raz ostatni widziano w piątek 10 maja.

Rzeszów

Jest przetarg na kładkę rowerową przy moście Narutowicza

RZESZÓW. Pierwsza w Rzeszowie kładka kompozytowa ma być gotowa do 29 listopada 2019 roku.

Reklama