Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Akty oskarżenia dla trzech osób związanych z Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W dniu 29 marca 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi G, Markowi H. i Zenonowi K. związany z niegospodarnością w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej.

Z dokonanych ustaleń wynika, że wyniku porozumienia pomiędzy ówczesnym prezesem Stowarzyszenia Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, a zarządem reprezentowanym przez wiceprezesów, bez racjonalnego uzasadnienia, zawarto w tajemnicy przed Zarządem, bez zgody tego organu w formie stosownej uchwały, prawnie nieważną umowę o pracę z dnia 5 marca 2012 roku zwaną kontaktem managerskim z rażąco niekorzystnymi warunkami, nieekwiwalentnymi do rodzaju pracy i wysokości wynagrodzenia (wynagrodzenie 4 800 złotych, następnie aneksowane do kwoty 7250 złotych), narażającymi na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 500 000 złotych.

W umowie wprowadzono klauzulę, iż w razie jej wypowiedzenia przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, bez względu na uzasadnienie, w/w związek zobowiązany będzie do wypłaty całej należnej kwoty z tytułu podpisania umowy łącznie z zapisaną karą w kwocie 500 000 złotych. Kontraktowi nadano klauzulę poufności w okresie jego obowiązywania – pod rygorem w razie ujawnienia opinii publicznej – wypłaty kary finansowej w wysokości 500 000 złotych. Dotyczyło to również sytuacji wcześniejszego wypowiedzenia umowy, niezależnie od przyczyny.
Natomiast w przypadku podania warunków umowy do publicznej wiadomości w okresie do trzech lat po wygaśnięciu kontraktu, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej miał ponieść karę w wymiarze 300 000 złotych. Zaznaczenia wymaga, że kontrakt managerski miał obowiązywać jeszcze pół roku po zakończeniu kadencji Prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, zabezpieczając dodatkowo interesy majątkowe Kazimierza G.. W następstwie funkcjonowania nieważnego kontraktu Kazimierz G. otrzymał kwotę ponad 300 000 złotych.
Reklama
Zarzut aktu oskarżenia obejmuje również niegospodarność poprzez wzajemne zawieranie szeregu umów zlecenia oraz o dzieło przez wskazanego prezesa i wiceprezesów pozorujących konieczność wykonania czynności celem stworzenia formalnych podstaw do wyprowadzenia powierzonych im środków pieniężnych z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

W trakcie śledztwa ujawniono, obok kontraktu managerskiego, również fakt zawarcia w tajemnicy przed Zarządem drugiej umowy o pracę z Prezesem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, z udziałem tych samych osób. Na mocy tej umowy z dnia 18 czerwca 2009 roku Kazimierz G. miał zajmować stanowisko Dyrektora Generalnego Związku.

W związku z dokonanymi ustaleniami zarzucono wymienionym, że działając wspólnie i w porozumieniu, z góry powziętym zamiarem, niedopełniając swoich obowiązków i nadużywając udzielonych uprawnień, czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa źródło stałego dochodu, narazili w następstwie zawartego kontraktu managerskiego reprezentowany Podkarpacki Związek Piłki Nożnej na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 500 000 złotych, a także doprowadzili do wyrządzenia takiej szkody na łączną sumę ponad 600 000 złotych, a nadto ukrywając przed Zarządem zawarte umowy o prace, którymi nie mieli prawa wyłącznie rozporządzać zrealizowali znamiona czynu z art. 276 kk.
 
Kazimierz G., Marek H. oraz Zenon K. nie przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Wobec wymienionych osób stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze,  w odniesieniu do Kazimierza G. dozór Policji, Zenona K. zakazu opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz dozór Policji, a Marka H. zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe. Sprawcom grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama