Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

9. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor” odwołana. Miasto nie ma pieniędzy

Dodano:

fot. Materiały prasowe z 8. edycji festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna- Grotowski - Kantor 2018".
fot. Materiały prasowe z 8. edycji festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna- Grotowski - Kantor 2018".
RZESZÓW. Miasto nie sfinansuje tegorocznej edycji „Źródeł Pamięci”. Powodem są inne, ważniejsze wydatki. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku nie zamierza rezygnować z organizacji festiwalu.

Kolejny cios miasta w kulturalne oblicze Rzeszowa. Tym razem nie chodzi o jeden spektakl lecz o cały festiwal. Mowa o 9. edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna. Grotowski. Kantor”, który z przyczyn finansowych nie zostanie zrealizowany. Według retoryki ratusza, są rzeczy ważne i ważniejsze, a organizacja festiwalu nie należy ani do jednej ani do drugiej grupy.

„Reforma edukacji - czyli przystosowanie szkół do nowych warunków, obniżenie podatku PIT, likwidacja podatku do 26 roku życia i podniesienie płac nauczycielom, to wszystko spadło na ręce samorządu. Myśmy to już wcześniej mówili, że skądś te pieniądze trzeba wziąć. Trzeba było poprzesuwać [pieniądze – przyp. red.] z innych działów. Trafiło niestety na ten festiwal” – komentuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Warto wspomnieć, że instytucją zajmującą się finansami „Źródeł Pamięci” jest Teatr Maska, który ostatnimi czasy nie utrzymuje najlepszych stosunków z ratuszem. Do organizacji festiwalu potrzebne było dofinansowanie w wysokości ok. 150 tys. zł. Wątpliwości budzi również sposób w jaki dyrektor artystyczny imprezy dowiedziała się o całej sprawie.

„Domyślałam się już w czerwcu. Zaczęłam się dopytywać odnośnie mojej umowy. Od czerwca próbowałam się dopytać co się dzieje, a spotkanie odbyło się dopiero wczoraj. Do tego czasu nic nie wiedziałam” – wyjaśnia Aneta Adamska, dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Przedmieście.
Reklama
Przypomnijmy również, że w ubiegłym roku festiwal odbywał się we wrześniu. Biorąc pod uwagę „zmowę milczenia”, którą owiano jedną z najważniejszych osób „Źródeł Pamięci”, jakim jest dyrektor artystyczny, ciężko myśleć o organizacji festiwalu bez odpowiedniego zapewniania finansowego. Kolejne wątpliwości budzi również podejście miasta do cyklicznej imprezy, która wśród mieszkańców Rzeszowa cieszyła się dużą popularnością.

Ratusz utrzymuje, że nie chce rezygnować z wydarzenia, ale w tym roku nie ma najmniejszych szans na jego realizacje: „Chcemy oczywiście utrzymać ten festiwal, tylko że w tym roku już trochę za późno na organizacje, więc zostanie on przesunięty na przyszły rok” – dodaje Maciej Chłodnicki. Powstaje pytanie, czy dałoby się zorganizować „Źródła Pamięci”, kiedy informacja o braku finansowania dotarła by w czerwcu i organizatorzy mieliby czas na poszukiwanie środków zewnętrznych.

Aneta Adamska (pomysłodawca festiwalu)  wyjaśnia, że pomimo tegorocznego zamieszania, w przyszłych latach nie zamierza rezygnować z organizacji imprezy. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden fakt: „Jeżeli mnie nie będzie, to nie będzie też festiwalu” – tłumaczy dyrektorka artystyczna.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bilety MPK będą droższe. Nowe ceny mogą wejść w życie już w sierpniu

RZESZÓW. Cena normalnego biletu jednoprzejazdowego ma wzrosnąć z 3 do 3,60 zł.

Rzeszów

Ukryli narkotyki w zbiorniku paliwa. Zatrzymano czterech mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W zbiornikach paliwa znaleziono substancje o nazwie 3 MMC.

Rzeszów

Stephane Antiga rozpoczyna z "wysokiego C". Pożegnał dziewięć zawodniczek

RZESZÓW. Klub pożegnał się z Helene Rousseaux, Mają Tokarską, Barbarą Zakościelną, Petyą Barakovą, Agatą Sawicką, Dorotą Medyńską, Agnieszką Rabką, Kingą Hatalą, Evą Yanevą

Rzeszów

Ruszył kolejny przetarg na projekt rozbudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Zgodnie z wytycznymi, dokumentacja powinna być gotowa 31 maja 2020 roku.

Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

RZESZÓW. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii.

Rzeszów

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

RZESZÓW. Laureat z Rzeszowa znajduje się przy ul. Grodzisko 5.

Reklama