Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

380 mln zł - na tyle oszacowano straty spowodowane przez deszcze w maju na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW, PODKARPACIE. Do wojewody podkarpackiego wpłynęły 104 protokoły z 99 jednostek samorządu terytorialnego, w których wykazano straty na łączną kwotę ponad 380 ml zł. Straty spowodowane przez deszcze i powodzenie w maju dotyczą w szczególności dróg, mostów, szkół i infrastruktury zagrożonej przez osuwiska.

Marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda Ewa Leniart podsumowali konsekwencje majowych ulew w regionie oraz działania, które zostały podjęte, aby naprawić skutki nawałnic, jakie dotknęły Podkarpacie. W spotkaniu z mediami uczestniczyli także: dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzata Wajda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska oraz zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW Stanisław Zając. 

W maju odnotowano ponad 3 tys. zdarzeń związanych z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną. W  działaniach uczestniczyło około 2,5 tys. strażaków z PSP, blisko 22 tys. strażaków z ochotniczych straży pożarnych, 193 żołnierzy i prawie 500 policjantów.

Marszalek Ortyl jest jednym z gospodarzy województw - razem z marszałkami z Małopolski i Świętokrzyskiego – którzy wystosowali pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o podjęcie działań, dzięki którym możliwe byłoby skorzystanie ze  środków Europejskiego Funduszu Solidarności. Jest to instrument europejskiej solidarności utworzony dla reagowania  na skutki klęsk żywiołowych w regionach.
Reklama
Do wojewody podkarpackiego wpłynęły informacje o szkodach w rolnictwie z 82 gmin naszego województwa, w których w maju br. wystąpiły deszcze i powodzie. Poszkodowanych zostało ok. 4757 gospodarstw rolnych, zaś straty w uprawach rolnych objęły powierzchnię ok. 25 953 ha. Jednocześnie uszkodzonych zostało ok. 500 budynków gospodarczych, a także wiele budowli służących produkcji rolnej, maszyn rolniczych oraz stawów rybnych.

Podtopienia części domów lub piwnic dotknęły ponad tysiąc rodzin z Podkarpacia. Największe straty w wyniku podtopień zanotowano w gminach z  powiatu mieleckiego (Wadowice Górne, Radomyśl Wielki, Przecław, gmina wiejska Mielec oraz Czermin) oraz gminach z powiatu dębickiego (Czarna Dębicka, Żyraków, Brzostek, gmina wiejska Dębica). 

Wojewoda Ewa Leniart wystąpiła do Ministra Finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa w łącznej wysokości ponad 1,1 mln złotych z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla 282 poszkodowanych rodzin. Do tej pory gminy wypłaciły zasiłki dla 199 rodzin na łączną kwotę ponad 670 tysięcy złotych. Dodatkowo do wojewody wpłynęły protokoły gminnych i powiatowych komisji szacujących straty, w których 99 samorządów wykazało straty w infrastrukturze komunalnej na  kwotę ponad 380 mln złotych.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak zarządzać sobą w czasie? Poznaj projekt szóstki uczniów z II i I LO w Rzeszowie

RZESZÓW. Projekt społeczny „Zawsze na Czasie” został zrealizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Rzeszów

Ewakuacja w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Przyszła koperta z białym proszkiem i informacją o bombie

RZESZÓW. Aktualnie czynności związane ze sprawdzeniem budynku prowadzą policyjni pirotechnicy.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów kończy rundę zasadniczą zwycięstwem 3-1

RZESZÓW. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lemański.

Rzeszów

W Pro-Familii przeprowadzą badania najnowszym rezonansem magnetycznym na NFZ

RZESZÓW. Badania zostaną przeprowadzone w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rzeszów

Po meczu Resovii Rzeszów z Widzewem Łódź zatrzymano ośmiu pseudokibiców

RZESZÓW. W spotkaniu 24. kolejki II ligi rzeszowska drużyna zremisowała z Widzewem Łódź 1-1.

Rzeszów

24 marca odbędzie się bieg charytatywny na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Hasło biegu to: „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera”.

Reklama