Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

380 mln zł - na tyle oszacowano straty spowodowane przez deszcze w maju na Podkarpaciu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW, PODKARPACIE. Do wojewody podkarpackiego wpłynęły 104 protokoły z 99 jednostek samorządu terytorialnego, w których wykazano straty na łączną kwotę ponad 380 ml zł. Straty spowodowane przez deszcze i powodzenie w maju dotyczą w szczególności dróg, mostów, szkół i infrastruktury zagrożonej przez osuwiska.

Marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda Ewa Leniart podsumowali konsekwencje majowych ulew w regionie oraz działania, które zostały podjęte, aby naprawić skutki nawałnic, jakie dotknęły Podkarpacie. W spotkaniu z mediami uczestniczyli także: dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzata Wajda, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska oraz zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW Stanisław Zając. 

W maju odnotowano ponad 3 tys. zdarzeń związanych z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną. W  działaniach uczestniczyło około 2,5 tys. strażaków z PSP, blisko 22 tys. strażaków z ochotniczych straży pożarnych, 193 żołnierzy i prawie 500 policjantów.

Marszalek Ortyl jest jednym z gospodarzy województw - razem z marszałkami z Małopolski i Świętokrzyskiego – którzy wystosowali pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o podjęcie działań, dzięki którym możliwe byłoby skorzystanie ze  środków Europejskiego Funduszu Solidarności. Jest to instrument europejskiej solidarności utworzony dla reagowania  na skutki klęsk żywiołowych w regionach.
Reklama
Do wojewody podkarpackiego wpłynęły informacje o szkodach w rolnictwie z 82 gmin naszego województwa, w których w maju br. wystąpiły deszcze i powodzie. Poszkodowanych zostało ok. 4757 gospodarstw rolnych, zaś straty w uprawach rolnych objęły powierzchnię ok. 25 953 ha. Jednocześnie uszkodzonych zostało ok. 500 budynków gospodarczych, a także wiele budowli służących produkcji rolnej, maszyn rolniczych oraz stawów rybnych.

Podtopienia części domów lub piwnic dotknęły ponad tysiąc rodzin z Podkarpacia. Największe straty w wyniku podtopień zanotowano w gminach z  powiatu mieleckiego (Wadowice Górne, Radomyśl Wielki, Przecław, gmina wiejska Mielec oraz Czermin) oraz gminach z powiatu dębickiego (Czarna Dębicka, Żyraków, Brzostek, gmina wiejska Dębica). 

Wojewoda Ewa Leniart wystąpiła do Ministra Finansów o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa w łącznej wysokości ponad 1,1 mln złotych z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych dla 282 poszkodowanych rodzin. Do tej pory gminy wypłaciły zasiłki dla 199 rodzin na łączną kwotę ponad 670 tysięcy złotych. Dodatkowo do wojewody wpłynęły protokoły gminnych i powiatowych komisji szacujących straty, w których 99 samorządów wykazało straty w infrastrukturze komunalnej na  kwotę ponad 380 mln złotych.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe sklepy i perfumeria na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Firma Lagardere Travel Retail rozbuduje strefę komercyjno-gastronomiczną w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. W części ogólnodostępnej terminala pasażerskiego powstaną nowe sklepy oraz perfumeria.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże ulepszać transport w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej będą zbierać i analizować dane, a także prowadzić ankiety wśród mieszkańców miasta i okolic.

Rzeszów

Karpaty na Widelcu. Co zjemy na festiwalu? [MENU]

RZESZÓW. Festiwal odbędzie się w dniach 24 - 25 września na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

Otwarto ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mini park powstał na terenie o powierzchni 20 arów. Są tu m.in. parklety wypoczynkowe, ławki, siłownia oraz zadarzona pergola.

Rzeszów

Nowa poradnia urologiczna w szpitalu "na górce"

RZESZÓW. 3 października ruszą pierwsze przyjęcia pacjentów w nowej poradni urologicznej, która powstała w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstał model Układu Słonecznego

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści zyskali nową, „kosmiczną atrakcję”. 

Rzeszów

Rzeszów nagrodzony w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku"

RZESZÓW. Przygotowany przez Rzeszów i słowacki Stropkov projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został doceniony w 15. edycji plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”.

Reklama