Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

250 mln zł ma kosztować aquapark w Rzeszowie. Wiemy więcej na temat inwestycji

Dodano:

Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
Wizualizacja: TKHolding / Materiały prasowe UM Rzeszowa
RZESZÓW. Park wodny w Rzeszowie ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w tej części Europy. Znajdą się w nim m.in. takie atrakcje jak: wodeon, basen dla dzieci z prawdziwym piaskiem, rwąca rzeka, strefa saun czy Kidsclub. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Dariusz Urbanik, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za inwestycje, przedstawili szczegóły do dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie.

- Decyzję o tym, że w Rzeszowie będzie budowany aquapark podjąłem tuż po wyborach prezydenckich. Rozmawiając wcześniej z mieszkańcami wielokrotnie słyszałem jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu obiekt służący rekreacji. Droga dojścia do tego ważnego etapu w jakim jesteśmy dziś – do wyboru projektanta nie była łatwa. Wcześniej w sprawie budowy parku wodnego w naszym mieście nie przygotowano niczego. Zaczynaliśmy praktycznie od zera – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu.

Jak mówił prezydent, pierwszym krokiem w kierunku budowy parku wodnego było znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie taki obiekt mógłby powstać. Wybór padł na osiedle Staromieście. Obiekt ma powstać w rejonie ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Welca, na terenie o powierzchni 6 hektarów.

Kolejny etapem było wykupienie części terenów pod tą inwestycji. Konieczne okazały się również m.in. zmiany planów zagospodarowania, opracowanie studium wykonalności oraz badania geologiczne. Następnie przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami, w których pytano m.in. o to w jakie atrakcje powinien być wyposażony przyszły aquapark.

Kolejnym krokiem był wybór projektanta, którego dokonano w drodze dialogu konkurencyjnego. Najciekawszą ofertę złożyła renomowana pracownia  TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach czy kilka parków wodnych w Niemczech.
Reklama
Z kolei wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje wspomniał podczas konferencji, że w rejonie w którym ma powstać aquapark, miasto ma znacznie więcej działek, niż te potrzebne na budowę obiektu - Te dodatkowe tereny będą przeznaczane na kolejne inwestycje o charakterze sportowym i rekreacyjnym, które poszerzą ofertę parku wodnego – mówił Dariusz Urbanik.

Jaki będzie rzeszowski aquapark?

Rzeszowski park wodny będzie wykorzystywał ciekawe technologie. W swojej koncepcji projektanci zaproponowali taką konstrukcję dachu, która umożliwi przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza obiektu, o każdej porze dnia. To z kolei pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną. Obiekt wykorzystywać ma także Odnawialne Źródła Energii.

Wejście do aquaparku zaplanowano od północy. Od południa jest pas zieleni, baseny zewnętrzne i wewnętrzne. Wśród zjeżdżalni można wymienić pontonowe, kaskadowe i multimedialną. Najdłuższa  będzie miała 20 m długości.

Najwięcej atrakcji basenowych zlokalizowano na parterze. Wśród nich można wymienić baseny: sportowy, treningowy, dziecięce, witalne o różnej temperaturze, rekreacyjny ze sztuczną falą, rwącą rzekę, wanny Spa, wodny plac zabaw i baseny kaskadowe z Wodeonem. To ostatnie rozwiązanie, zastrzeżone prawami autorskimi, to miejsce w którym można relaksować się w ciszy, albo oglądając film. To tutaj firmy będą mogły organizować rozmaite eventy, a Kowalski wynająć go np. na urodziny.

Z myślą o rodzicach z dziećmi, pomyślano także o stworzeniu strefy Kidsclub, gdzie maluchy będzie można pozostawić pod opieką osoby dorosłej. Dzieci będą mogły się tam bawić na zjeżdżalniach suchych i tzw. małpim gaju. Basenowa strefa dziecięca dla komfortu będzie oddzielona szklaną przegrodą.

Umowa z projektantem inwestycji ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu. Będzie miał 18 miesięcy od daty odpisania umowy, na wykonanie dokumentacji projektowej.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Rzeszów

E. Leclerc Rzeszów wprowadza system parkingowy

RZESZÓW. Hipermarket E. Leclerc Rzeszów przy al. Rejtana 69, to kolejne miejsce w Rzeszowie, w którym będzie obowiązywał system parkingowy. Pierwsze trzy godziny będą bezpłatne.

Rzeszów

Dodatkowe autobusy nocne na KultURalia

RZESZÓW. W dniach 7 i 8 czerwca w Rzeszowie odbędzie się wielkie święto studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W związku z wydarzeniem, ZTM uruchomi dodatkowe kursy...

Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Prace ruszają w tym miesiącu

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace przy rozbudowie Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej. Miasto podpisano umowę z wykonawcą - firmą Polbud z Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 9,5 mln...

Puchar Europy w Triathlonie Rzeszów 2024

W weekend święto triathlonu w Rzeszowie. Część ulic zamknięta

RZESZÓW. Do stolicy Podkarpacia przyjadą zawodnicy z 26 krajów, aby rywalizować w Pucharze Europy w Triathlonie. Triathloniści będą mieli do pokonania 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów na...

Zielony fundusz dla Rzeszowa

Dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie. Powstanie ogród motyli i łąka krokusowa

RZESZÓW. Ogród motyli na rzeszowskich Bulwarach i łąka krokusowa przy Placu Cichociemnych – to dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie, które sfinansowane zostaną z „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa”.

Reklama