Przypomnijmy, że absolutorium to wyraz politycznej akceptacji właściwego wykonania budżetu w roku poprzednim. Taka forma oceny pracy dotyczy m.in. wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Oceny dokonują radni poprzez głosowanie nad przyjęciem uchwały o udzieleniu absolutorium.
W ubiegłorocznym głosowaniu nad przyznaniem absolutorium głosy radnych były podzielone na dwa fronty i w podobny sposób przebiegło również głosowanie, w którym 16 radnych opowiedziało się za przyjęciem, natomiast 9 radnych Prawa i Sprawiedliwości głosowało przeciwnie, toteż uchwałę przyjęto większością głosów.
Tradycyjnie jak co roku, głosowanie o przyznanie absolutorium poprzedziła prezentacja sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2018 zaprezentowana przez Tadeusza Ferenca „W minionym roku osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe. Zaplanowane w budżecie środki pozwoliły na prawidłowe funkcjonowanie miasta we wszystkich obszarach działalności”.
Argumenty jakie podnoszono podczas dyskusji są w zasadzie analogiczne z tymi jakie pojawiły się w trakcie dyskusji o przyznaniu dla prezydenta wotum zaufania. Radny Rozwoju Rzeszowa Konrad Fijołek stwierdził, że „rok 2018 to przede wszystkim rok dobrego przygotowania się na lata kolejne”.
Wyniki głosowania nad przyznaniem absolutorium prezentują się następująco: 17 radnych było przychylnych prezydentowi, natomiast sześciu radnych wyraziło negatywne stanowisko. Przeciwne głosy należały do radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Po zakończeniu głosowania i krótkiej debaty Tadeusz Ferenc podziękował radnych za zaufanie i pozytywny wynik.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz