Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

16,5 mln euro dotacji na nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce

Dodano:

fot. Robert Neumann / materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
fot. Robert Neumann / materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
RZESZÓW. Dwa projekty podrzeszowskiego lotniska związane z modernizacją istniejącej infrastruktury otrzymają unijne dofinansowanie w kwocie 16,5 mln euro. Dzięki inwestycjom, lotnisko w Jasionce będzie jeszcze lepiej przystosowane do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie, dwóch ważnych inwestycji infrastrukturalnych dla lotniska. Chodzi o budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz przebudowę drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną podzieloną na dwa etapy: I – na odcinku 700 m, drugi na odcinku 1800 m.

Obydwa zadania zostały wybrane w konkursie dla sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2). Oba zyskały uznanie w obszarze tematycznym „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania (dual use) w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)”.

– Nasze starania o wsparcie dla lotnisk regionalnych przyniosły efekt. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy nam w tym pomogli. Wiele razy mówiłem o potrzebie wsparcia portów regionalnych na forum europejskim. Jak ważny jest nasz Port Lotniczy w Jasionce pokazały ostatnie miesiące, po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. To ważna i strategiczna instytucja nie tylko dla województwa. Planowane inwestycje pozwolą na dalszy rozwój naszego lotniska, dlatego cieszę się, że już wkrótce zaczną być realizowane – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Łącznie w Europie dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” otrzyma 22 projekty, z czego pięć z Polski, w tym dwa z lotniska w Jasionce. Koszt obydwu inwestycji to ponad 33 miliony euro. Podrzeszowskie lotnisko dostanie do 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej. Lada dzień ogłoszone zostaną przetargi, pierwszy na nadzór inwestorski.

– Naszym celem jest rozwój lotniska Rzeszów-Jasionka w perspektywie długoterminowej. Dlatego bardzo się cieszę, że działania jakie podjęliśmy ostatnimi czasy, celem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zostały zwieńczone podpisaniem umowy dla tych dwóch niezwykle istotnych dla lotniska projektów – podkreśla Adam Hamryszczak, prezes podrzeszowskiego lotniska.
Reklama
Ogólnym założeniem projektu jest modernizacja istniejącej infrastruktury portu lotniczego Rzeszów-Jasionka tak, aby była lepiej przystosowana do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.
Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania poprawi możliwości operacyjne lotniska oraz zwiększy przepustowość istniejącego pasa startowego, co przełoży się na możliwość zwiększenia liczby operacji lotniczych.

Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m w ramach pierwszego projektu znacznie poprawi jego nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego, zamiast istniejącej nawierzchni asfaltowej. Takie rozwiązanie w obszarze przyziemienia samolotu jest znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i zapewni trwałość nawierzchni pozwalając na wykonywanie operacji lotniczych przez dłuższy czas.

Drugi projekt dotyczy przebudowy pasa startowego na odcinku ok. 1800 m, szerokości 45 m z dwoma poboczami o szerokości 17,5 m wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Przebudowa pasa startowego w tej części będzie realizowana z zastosowaniem nowej nawierzchni z betonu asfaltowego. Takie rozwiązanie w centralnej części pasa startowego pozwoli na jego optymalne wykorzystanie.
Realizacja obu projektów zmniejszy częstotliwość prac remontowych na pasie startowym, co obniży koszty operacyjne i umożliwi wykonywanie operacji lotniczych 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i w każdych warunkach pogodowych. Projekt poprawi parametry techniczne i zwiększy bezpieczeństwo operacji lotniczych na istniejącej drodze startowej, której łączna długość wynosi 3200 m i należy do najdłuższych w kraju.

Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku, drugi – rok później.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policyjne podsumowanie wakacji: 419 wypadków, 36 ofiar śmiertelnych

RZESZÓW, PODKARPACIE. Więcej wypadków, więcej rannych i ofiar śmiertelnych - taki jest bilans wakacyjnych miesięcy w 2019 roku.

Rzeszów

310 mln zł na drogi powiatowe i gminne. 260 zadań z dofinansowaniem

RZESZÓW, PODKARPACIE. O wynikach naboru poinformowano na konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. 

Rzeszów

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Rzeszów

W Budziwoju powstaje centrum handlowe. Otwarcie na wiosnę [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Docelowo powierzchnia obiektu sięgnie 4 tys. m2.

Rzeszów

Za nieprawidłowe parkowanie w Rzeszowie wręczą "Krowę Miesiąca"

RZESZÓW. Społecznicy z inicjatywy „Święte Krowy Rzeszowskie” chcą, by za złe parkowanie kierowca otrzymał tzw. Krowę Miesiąca.

Rzeszów

Recydywista firmy Game Over Cycles idzie na sprzedaż. Cena: 1 mln dolarów

RZESZÓW. Polski producent motocykli typu custom firma Game Over Cycles wystawiła na sprzedaż swój najbardziej znany motocykl - Recydywistę.

Reklama