Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?
W pierwszej kolejności należy dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób działają przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz w jakich warunkach mogą być wykorzystane. Jest to instalacja przepływowa, co odróżnia ją od zamkniętego szamba. Neutralizacja nieczystości odbywa się w zbiorniku, który jest zazwyczaj podzielony komory. To właśnie tam, w zależności rodzaju oczyszczalni, dochodzi od najważniejszych procesów, np. przy udziale bakterii tlenowych i beztlenowych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym najbardziej podstawowe z drenażem rozsączającym, następnie roślinne, gnilne, z osadem czynnym czy wreszcie biologiczne. Każdy z typów ma swoje mocne strony i sprawdzi się w nieco innych warunkach, w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań.
Jakie są główne zalety budowy przydomowej oczyszczalni?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają szereg atutów, dzięki którym cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Wśród tych najważniejszych warto wymienić proekologiczny charakter, ponieważ mechanizm oczyszczania ścieków sprawia, że nie marnujemy wody, a dodatkowo, cała procedura odbywa się przy udziale ekologicznych zasobów. Poza tym, własna oczyszczalnia to niezwykły komfort, jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna. Jedynie raz w roku trzeba opróżnić zbiornik z resztek osadowych, czym zajmują się profesjonalne ekipy, który wykonają całą pracę od “a” do “z”. Przydomowe oczyszczalnie charakteryzują się też długą żywotnością, którą szacuje się nawet na 20-30 lat. Oczywiście trzeba przy tym w odpowiedni sposób dbać o całą instalację, co jednak nie jest trudne i czasochłonne.
Reklama
Czy przydomowa oczyszczalnia jest opłacalna?
Biorąc to wszystko pod uwagę można dojść do wniosków, że własna oczyszczalnia ścieków to strzał w dziesiątkę. Nie tylko posłuży przez długi okres i to bez większych problemów, ale także jest tania w eksploatacji. Naturalnie, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu oraz instalacji takiej oczyszczalni, ale warto spojrzeć na to jak na inwestycję, która szybko się zwróci. Jest to wydatek, przy najbardziej podstawowych wariantach, kilku tysięcy złotych, a w przypadku oczyszczalni biologicznych - to nawet 25-30 tysięcy złotych jednorazowych kosztów, ale w zamian uzyskujemy nowoczesne i bardzo wydajne rozwiązanie.
Artykuł sponsorowany
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz