Rzeszów - Piątek, 18.04.2025
Reklama

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy to opłacalne rozwiązanie?

Dodano:

Każdy właściciel domu musi zadbać o tak podstawowe kwestie jak choćby prawidłowe odprowadzanie zanieczyszczeń. Najłatwiej przyłączyć nieruchomość do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, ale niestety nie wszędzie istnieje taka możliwość. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są alternatywne rozwiązania, dzięki którym można działać zgodnie z obowiązującymi normami? Wyjaśniamy! Jedną z najlepszych obecnie opcji jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Instalacje tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie jeśli chodzi o nowe budownictwo, ale nie tylko. W związku z tym spróbujmy przyjrzeć się temu bliżej i zastanówmy, jakie korzyści przynoszą przydomowe oczyszczalnie.
 

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?


W pierwszej kolejności należy dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób działają przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz w jakich warunkach mogą być wykorzystane. Jest to instalacja przepływowa, co odróżnia ją od zamkniętego szamba. Neutralizacja nieczystości odbywa się w zbiorniku, który jest zazwyczaj podzielony komory. To właśnie tam, w zależności rodzaju oczyszczalni, dochodzi od najważniejszych procesów, np. przy udziale bakterii tlenowych i beztlenowych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym najbardziej podstawowe z drenażem rozsączającym, następnie roślinne, gnilne, z osadem czynnym czy wreszcie biologiczne. Każdy z typów ma swoje mocne strony i sprawdzi się w nieco innych warunkach, w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań.


Jakie są główne zalety budowy przydomowej oczyszczalni?


Przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają szereg atutów, dzięki którym cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Wśród tych najważniejszych warto wymienić proekologiczny charakter, ponieważ mechanizm oczyszczania ścieków sprawia, że nie marnujemy wody, a dodatkowo, cała procedura odbywa się przy udziale ekologicznych zasobów. Poza tym, własna oczyszczalnia to niezwykły komfort, jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna. Jedynie raz w roku trzeba opróżnić zbiornik z resztek osadowych, czym zajmują się profesjonalne ekipy, który wykonają całą pracę od “a” do “z”. Przydomowe oczyszczalnie charakteryzują się też długą żywotnością, którą szacuje się nawet na 20-30 lat. Oczywiście trzeba przy tym w odpowiedni sposób dbać o całą instalację, co jednak nie jest trudne i czasochłonne.

Reklama
Czy przydomowa oczyszczalnia jest opłacalna?


Biorąc to wszystko pod uwagę można dojść do wniosków, że własna oczyszczalnia ścieków to strzał w dziesiątkę. Nie tylko posłuży przez długi okres i to bez większych problemów, ale także jest tania w eksploatacji. Naturalnie, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu oraz instalacji takiej oczyszczalni, ale warto spojrzeć na to jak na inwestycję, która szybko się zwróci. Jest to wydatek, przy najbardziej podstawowych wariantach, kilku tysięcy złotych, a w przypadku oczyszczalni biologicznych - to nawet 25-30 tysięcy złotych jednorazowych kosztów, ale w zamian uzyskujemy nowoczesne i bardzo wydajne rozwiązanie. 

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Spotkania brokerskie - szansa na zdobycie nowych rynków

Ubiegły rok dla wielu przedsiębiorców przebiegł pod znakiem niepewności spowodowanej pandemią COVID-19.

Artykuł sponsorowany

Pit 37 – dla kogo?

Początek roku wielu osobom kojarzy się ze spływającymi od pracodawców drukami pit – 11 oraz oczywiście wizją rozliczeń.

Artykuł sponsorowany

Kolumny do kina domowego będą niezastąpione w tych 4 przypadkach. Sprawdzą się też u Ciebie?

Odpowiednio dobrane głośniki zestawione z wysokiej klasy telewizorem po prostu robią różnicę. To niezawodny sposób na stworzenie prywatnego, nowoczesnego i gwarantującego niezapomniane emocje centrum rozrywki... we własnym domu. Jak się okazuje, nie...

Artykuł sponsorowany

Volvo XC60 za 850 zł netto miesięcznie

Firma Volvo Car Poland uruchomiła ofertę specjalną obejmującą Volvo XC60 B4 w wersji Momentum za 850 zł netto miesięcznie. 

Artykuł sponsorowany

Nissan ponownie numerem 1 na rynku samochodów elektrycznych w Polsce

Nissan zakończył 2020 rok jako marka numer jeden w Polsce na rynku pojazdów elektrycznych. W raportowanym okresie sprzedaż bezemisyjnych modeli Nissana wzrosła aż o 120 proc. w porównaniu do 2019 r.

Artykuł sponsorowany

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Z dniem 1 stycznia 2021 weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zmiany, które wprowadziła, są odpowiedzią na .zidentyfikowane kluczowe problemy sektora MŚP w zakresie...

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai - gama zelektryfikowanych jednostek napędowych przenosi najpopularniejszego w Europie crossovera w przyszłość

Nowy Nissan Qashqai będzie dostępny z unikatową gamą jednostek napędowych, które gwarantują dynamikę, wysoką kulturę pracy oraz niskie zużycie paliwa.

Artykuł sponsorowany

Co czeka polskich przedsiębiorców w 2021 roku

Co czeka polskich przedsiębiorców działających na europejskich rynkach po roku recesji wywołanej pandemią COVID-19? 

Reklama