Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Program Czyste Powietrze – sprawdź zasady i warunki

Dodano:

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymienić przestarzały sprzęt grzewczy i przeprowadzić termomodernizację budynku. Oferuje różne możliwości wsparcia finansowego. Sprawdź, kto skorzysta na programie Czyste Powietrze. Czy należy Ci się dofinansowanie? Od czego zależy jego wysokość?



Rządowy program Czyste Powietrze – na czym dokładnie polega?

Głównym założeniem rządowego programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, które trafiają tam z powodu używania przestarzałego sprzętu. Program umożliwia wymianę starych kotłów i pieców na paliwo stałe i termomodernizację budynków – a dzięki temu optymalne zarządzanie energią. Dzięki podjętym działaniom możesz realnie wpłynąć na ochronę środowiska , a także znacznie zaoszczędzić, wybierając optymalne ocieplenie budynku.
 

Sprawdź więcej informacji odnośnie dofinansowań na termomodernizacje domu w ramach programu Czyste Powietrze z artykułu https://purios.com/blog/termomodernizacja-dofinansowanie-na-ocieplanie-domu



Do kogo kierowany jest program Czyste Powietrze?

Zastanawiasz się, kto skorzysta na programie Czyste Powietrze? Działania skierowane są do osób fizycznych. Rządowy program Czyste Powietrze powstał z myślą o osobach będących właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, właścicielach wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osób, które uzyskały pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.
 

Program umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego, które pozwoli Ci m.in. wymienić stare kotły grzewcze, przeprowadzić termoizolację budynku, np. pianką poliuretanową, wymienić drzwi i okna oraz zainstalować odnawialne źródła energii.
 

Początkowo program miał dotyczyć domów już istniejących i polegać miał na wymianie kotłów i pieców opalanych węglem na nowoczesne urządzenia, węzły cieplne i ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Obecnie zakres działań rozszerzony jest o instalację odnawialnych źródeł energii, np. instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych lub domowej elektrowni słonecznej. Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, możesz postarać się o wsparcie na zakup nowoczesnego źródła ciepła, które spełnia najważniejsze wymagania programu. Działania obejmują również ocieplanie budynku, np. z zastosowaniem pianki PUR.

Program Czyste Powietrze – zasady i warunki uczestnictwa

Reklama



Termomodernizacja z wykorzystaniem pianki PUR
 

Materiałem, który polecany jest w kontekście ocieplania budynków, jest wspomniana pianka poliuretanowa (PUR). Produkt ten jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się także znakomitymi właściwościami izolacyjnymi, niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i absorpcji wody. Ocieplanie domu jednorodzinnego możesz przeprowadzić z wykorzystaniem piany otwartokomórkowej (np. Purios ET), która świetnie sprawdzi się przy izolacji poddaszy i ścian lub piany zamkniętokomórkowej (np. Purios H77), polecanej do izolacji poddaszy, stropów, podłóg i fundamentów.
 

Sam montaż piany poliuretanowej nie jest czasochłonny. Do aplikacji piany najlepiej jednak zatrudnić fachowców, czyli certyfikowanych specjalistów.



Program Czyste Powietrze – zasady i warunki uczestnictwa

Jeśli planujesz skorzystać z programu Czyste Powietrze, zasady uczestnictwa znajdziesz na stronie rządowej, odpowiedzialnej za prawidłowy jego przebieg. Zapoznaj się z programem, wypełnij formularze wraz z załącznikami i przeczytaj regulamin programu Czyste Powietrze. Warunkiem naboru jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże najlepszy wariant finansowy.
 

Wnioski o dofinansowanie wypełnij zgodnie z zasadami, które podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zawrzyj listę wymaganych dokumentów, m.in. potwierdzający Twoje dochody. Jeśli WFOŚiGW rozpatrzy wniosek pozytywnie, zostanie przygotowana umowa programu Czyste Powietrze. Warunkiem skorzystania z ulgi finansowej jest również potwierdzenie faktycznego stanu budynku, które wydać może przedstawiciel Funduszu.
 

Dotację otrzymasz w kilku transzach, w momencie wykonania kolejnych etapów inwestycji. Jeśli zajdzie potrzeba dokonania zmian, należy poinformować o tym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który odpowiednio zmieni umowę. Dokładne rozliczenie przedsięwzięcia otrzymasz po ocenie przedstawiciela Funduszu, który może przeprowadzać kontrolę nawet do 3 lat od zakończenia prac.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Przewodnik po akcesoriach baristy

Barista, czyli osoba specjalizująca się w przygotowywaniu kawy, powinna być wyposażona w odpowiednie akcesoria, które będą ułatwiały cały proces. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Artykuł sponsorowany

Podkarpackie TARGI ŚLUBNE 18 i 19 września w G2A ARENA w Jasionce koło Rzeszowa

Planujesz ślub i wesele? Przyjdź na XVI Podkarpackie Targi Ślubne, które odbędą się 18 i 19 września (sobota, niedziela) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa.

Artykuł sponsorowany

Zyskaj do 37 tys. złotych dofinansowania z programu Czyste Powietrze dzięki pomocy PGNiG!

Nawet do 37 tys. złotych dofinansowania można uzyskać na wymianę starych i nieefektywnych pieców, aby zastąpić je nowoczesnymi urządzeniami spełniającymi wyśrubowane ekologiczne normy oraz przeprowadzić termomodernizację budynku.

Artykuł sponsorowany

PIT online - dlaczego warto się tak rozliczać?

Coraz częściej samo Ministerstwo Finansów namawia nas, aby rozliczyć PIT online. Urząd Skarbowy premiuje takie deklaracje krótszym czasem wypłaty ewentualnej nadpłaty podatku.

Artykuł sponsorowany

Kody rabatowe - dlaczego warto z nich korzystać?

Kto z nas nie lubi podczas zakupów zaoszczędzić kilku złotych? Po co przepłacać, skoro tę samą rzecz możemy kupić nawet o kilkadziesiąt złotych taniej? I właśnie dlatego kupony rabatowe są fantastyczne! Sprawdźmy,...

Artykuł sponsorowany

Samochody używane - na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Samochody używane cieszą się bardzo dużą popularnością. To doskonała alternatywa dla wszystkich osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego pojazdu dostępnego w salonie sprzedaży.

Artykuł sponsorowany

Patelnia na indukcję — jak wybrać najlepszą?

Jeśli mamy w domu kuchenkę indukcyjną, musimy wyposażyć się w specjalne naczynia, przystosowane do tej technologii.

Artykuł sponsorowany

Kupujemy używane BMW w Rzeszowie – jakie silniki i modele warto wybrać?

Przy zakupie używanego samochodu warto dobrze się zastanowić nad kilkoma kwestiami. Niewątpliwie kluczowy jest wybór dostosowanego do potrzeb modelu ze spełniającym oczekiwania silnikiem. Jakie decyzje podjąć w kwestii używanego BMW? Czy kupowanie...

Reklama