Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Podkarpackie uczelnie otrzymają ponad 17 mln zł na realizację projektów. PCI ogłosiło wyniki naboru

PODKARPACIE. Wybrano najlepsze projekty w ramach III edycji programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 570 zakażeń, zmarły 63 osoby [22.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 576 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejne 353 osoby wyzdrowiały. Ostatniej doby odnotowano 63 zgony w wyniku zakażenia koronawirusem, z czego 49 osób miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 450 nowych zakażeń, zmarło 14 osób [21.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 458 nowych przypadków zakażeń COVID-19. Kolejnych 707 osób wyzdrowiało. Zmarło 14 osób.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [20.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 264 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 918 osób wyzdrowiało. Zmarły 2 osoby.

Podkarpacie

W Solinie zamontowano linę kolei gondolowej. Pomógł specjalistyczny dron

PODKARPACIE. W Solinie ukończono kolejny etap inwestycji realizowanej przez Polskie Koleje Linowe. Nad zaporą trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej, podczas której zastosowano nowatorską technologię przy rozciąganiu liny kolei.

Podkarpacie

Drodze ekspresowej S19 nadano imię Lecha Kaczyńskiego

PODKARPACIE. Wczoraj, przy okazji oddawania do ruchu kolejnego odcinka trasy Via Carpatia, drodze S19 nadano imię Lecha Kaczyńskiego.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 700 nowych zakażeń, dużo zgonów [17.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 702 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 981 osób wyzdrowiało. Zmarło 48 osób.

Podkarpacie

Ruszył przetarg na budowę kolejnych 18 km drogi ekspresowej S19

PODKARPACIE. Jak podaje GDDKiA, właśnie wystartował przetarg na realizację kolejnego odcinka S19 w naszym województwie. Droga jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Reklama