Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym ponad 100 km/h

PODKARPCIE. 22-letni kierowca toyoty, jechał 103 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy, miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Podkarpacie

Znamy laureatów Podkarpackiej Nagrody Samorządowej 2022

​RZESZÓW. Wręczenie nagród 22 edycji Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa odbyło się 26 maja 2022 r. w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego w Sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. 

Podkarpacie

Tragedia w Krośnie. Nie żyje 14-letni chłopiec

KROSNO. Do tragicznego zdarzenia doszło dziś około godz. 13:00 w Krośnie. 14-letni chłopak, wszedł na słup energetyczny i spadł z wysokości kilku metrów. W wyniku doznanych obrażeń, zmarł.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 112 zakażeń w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia. Z powodu Covid-19 i chorób współistniejących zmarło 6 osób. 

Podkarpacie

Uwaga! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie 1 stopnia w związku z burzami, jakie spodziewane są w dniu dzisiejszym na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Z Rzeszowa do Lublina w 90 minut. Oddano do ruchu odcinek S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik

RZESZÓW. - Był to ostatni fragment szlaku Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem.

Podkarpacie

Pijana matka chciała odebrać dziecko z przedszkola. Miała blisko 3,5 promila

PODKARPACIE. Prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie miała 37-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego, która przyjechała odebrać z przedszkola swojego syna.

Podkarpacie

Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W Rzeszowie dwa punkty rekrutacyjne

PODKARPACIE. Z tej okazji, w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce, w tym również na Podkarpaciu, odbędą się pikniki wojskowe.

Reklama