Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Burze na Podkarpaciu. Ponad 200 interwencji strażaków

PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy usuwali sutki burz, które przeszły w sobotę i niedzielę nad regionem. Odnotowano 209 interwencji.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na lądowisku w Starej Wsi. Nie żyje 66-letni pilot

PODKARPACIE. Brzozowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Podkarpacie

Kto rozbuduje S19 Sokołów Małopolski - Jasionka? Znamy oferty

PODKARPACIE. Osiem ofert wpłynęło w przetargu dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19, na blisko 14-kilometrowym odcinku węzeł Sokołów Małopolski Północ - węzeł Jasionka.

Podkarpacie

Wzrosła liczba 100-latków na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Jak wynika z danych ZUS, w województwie podkarpackim jest 115 stulatków – tyle osób pobiera świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. 

Podkarpacie

Muzyczne otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Trzy koncerty muzyki filmowej

PODKARPACIE. Na gości czeka tydzień pełen filmowych atrakcji, w tym aż trzy koncerty muzyki filmowej. Wystąpią: Tołhaje, DesOrient i Marek Murias Kwartet.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 407 zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia. W wyniku chorób współistniejących wraz z Covid-19 zmarła jedna osoba.

Podkarpacie

Upały wracają na Podkarpacie, nawet 35 stopni. IMGW wydał ostrzeżenia

PODKARPACIE. Od środy (20.07) do soboty (23.07) w naszym regionie prognozowane są temperatury maks. od 29 stopni do 34 stopni Celsjusza w dzień, miejscami nawet 35 stopni.

Reklama