Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na torach. Nie żyje 17-latka

PODKARPACIE. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym bez zapór w Wierzawicach.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Pilźnie. Nie żyje 80-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Bieszczadka, Duża Mi, a może ViaKarpatka? - trwa konkurs na "imię" dla maszyny TBM

PODKARPACIE. Trwa konkurs na wybór „imienia” dla maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży ponad 2-kilometrowy tunel na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica. Do wyboru jest sześć nazw.

Podkarpacie

Tragedia na torach. Nie żyje 47-letni mężczyzna

TANOBRZEG. Do tragicznego wyoadku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Podkarpacie

Znamy szczegóły trasy przejazdu maszyny TBM przez woj. podkarpackie [MAPA]

RZESZÓW. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała szczegółowy harmonogram przejazdu konwoju z elementami maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica.

Podkarpacie

Jest umowa na rozbudowę S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

PODKARPACIE. Podpisano umowę na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Inwestycja ma być gotowa w IV kwartale 2026 r.

Podkarpacie

Dachowanie samochodu pod Łańcutem. Kierowca miał blisko 2 promile

PODKARPACIE. Prawie dwa promile alkoholu miał 54-letni kierowca suzuki, który dachował wczoraj w Krzemienicy. Samochód uległ uszkodzeniu, ale mężczyźnie nic się nie stało.

Podkarpacie

Awantura w Lubaczowie. Ojciec ranił córkę nożem, a potem siebie

PODKARPACIE. 69-letni mężczyzna, podczas awantury ranił nożem swoją dorosłą córkę, a następnie sam się okaleczył. Obydwoje trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Reklama