Rzeszów - Wtorek, 01.04.2025
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pożar drewnianej karczmy w Bieszczadach. W akcji blisko 100 strażaków

PODKARPACIE. Służby pracują na miejscu pożaru karczmy myśliwskiej Wilcza Jama w miejscowości Smolnik, w powiecie bieszczadzkim. W akcji gaśniczej bierze udział blisko 100 strażaków.

Podkarpacie

Tragiczny pożar domu w Brzozowie. Są ofiary śmiertelne

BRZOZÓW. Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego przy ul. Rzecznej w Brzozowie. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

Podkarpacie

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Zamknięty MOP w Stobiernej

PODKARPACIE. W związku z pracami przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka, od poniedziałku 3 marca nieczynny będzie MOP w Stobiernej przy S19 (kierunek Lublin).

Podkarpacie

Wypadek na DK9 w Nowej Dębie. Trzy osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Dziś po godz. 11:00, na drodze krajowej nr 9 w Nowej Dębie, w pobliżu stacji benzynowej, doszło do zderzenia samochodu osobowego z busem. Trzy osoby trafiły do szpitala. Do godz. 14:00...

Podkarpacie

Korekta rozkładu jazdy Polregio. Z Rzeszowa w Bieszczady nie tylko w weekendy

PODKARPACIE. Codzienne kursy na trasie Rzeszów Główny – Ustrzyki Dolne, więcej pociągów na odcinku Jasło-Sanok, kolejowe połączenie Rzeszowa z Zamościem i Sandomierzem na majówkę – m.in. takie zmiany zostaną wprowadzone w ramach...

Podkarpacie

6 ofert w przetargu na dokumentację dla rozbudowy DK28 Długie - Sanok

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy DK28 Długie - Sanok. - To inwestycja, która połączy obwodnice Sanoka i Miejsca Piastowego. Dzięki niej...

Reklama