Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Alert obowiązuje w piątek, 18 sierpnia od godz. 13:00 do godz. 22:00. Burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Podkarpacie

Czołowe zderzenie dwóch bmw. 1 osoba nie żyje, 4 trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś rano w miejscowości Mała w powiecie ropczycko-sędziszowskim. 

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Starej Wsi. Nie żyje 1 osoba

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na drodze wojewódzkiej z Brzozowa do Rzeszowa. W zderzeniu samochodu osobowego z motocyklistą, zginął pasażer na motocyklu.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na autostradzie A4. Nie żyje 42-letni mieszkaniec Rzeszowa

PODKARPACIE. 86-letni kierowca audi, jadąc pod prąd, zderzył się z hyundiem, którym kierował 42-letni mieszkaniec Rzeszowa. Pomimo reanimacji, 42-latek zmarł.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w Nowej Wsi. Nie żyje 50-letni kierowca tira

PODKARPACIE. Kierowca został zakleszczony we wraku pojazdu. Aby wydobyć mężczyznę z wnętrza zmiażdżonej kabiny, strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu hydraulicznego.

Podkarpacie

70-letni mężczyzna śmiertelnie potrącony na pasach

JAROSŁAW. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają szczegółowe okoliczności wczorajszego wypadku w Jarosławiu.

Podkarpacie

Strażacy podsumowali półmetek wakacji. Ponad 2000 interwencji

PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy podsumowali działania prowadzone w pierwszym miesiącu wakacji. Odnotowali ponad 2000 interwencji. Strażacki samochód wyjeżdżał do akcji średnio co 20 minut.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! Intensywne opady deszczu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Alert dotyczy powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, stalowowolskiego, Tarnobrzega i tarnobrzeskiego.

Reklama