Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu "web.Master podkarpacki"

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego włącznie.

Podkarpacie

Pijany kierowca stracił panowanie nad pojazdem. 20-latek trafił do szpitala

PODKARPACIE. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w drzewo.

Podkarpacie

Chcieli odholować zaparkowany samochód. Odpowiedzą za usiłowanie kradzieży

PODKARPACIE.  24-latek usłyszał cztery zarzuty, natomiast jego o dwa lata starszy znajomy usłyszał zarzut dotyczący usiłowania kradzieży.

Podkarpacie

Rok 2020 będzie na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego

PODKARPACIE. W urzędzie marszałkowskim przyjęto projekt uchwały ustanawiający rok 2020 na Podkarpaciu rokiem Kardynała Wyszyńskiego.

Podkarpacie

Ukradł psa, którego wartość wynosiła ok. 1000 zł. Grozi mu 5 lat więzienia

JAROSŁAW. Początkiem lutego, mężczyzna ukradł psa rasy york terrier czekającego przed sklepem na właścicielke.

Podkarpacie

Silne wiatry na Podkarpaciu. 135 interwencji strażaków

PODKARPACIE. Obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Podkarpacie

Pożar na Podkarpaciu. Zginęły dwie osoby

PODKARPACIE. 20 lutego na terenie województwa podkarpackie dwie osoby straciły życie w wyniku pożarów.

Podkarpacie

Rozpoczęto budowę kolejnego odcinka S19

Inwestycja warta ponad 272 mln zł ma być gotowa w 2022 roku. 

Reklama