Rzeszów - Poniedziałek, 28.10.2024
Reklama

Zabytkowy fortepian już w łańcuckim Zamku

Dodano: /

fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie
fot. Materiały prasowe Muzeum - Zamku w Łańcucie

ŁAŃCUT. W Muzeum – Zamku w Łańcucie można oglądać wiedeński fortepian koncertowy z 1882 r. Kiedyś należał do łańcuckiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego. To na nim nauki pobierali m.in. Ignacy Jan Paderewski, Henryk Melcer czy Ignacy Friedmann.

Fortepian należy do Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. Inicjatorem sprowadzenia instrumentu z Niemiec do Polski oraz zakupu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był prof. Hubert Rutkowski. Obiekt trafił do łańcuckiego Zamku na mocy porozumienia.

Instrument można oglądać w Salonie Narożnym, na I piętrze rezydencji. W planach jest nie tylko pokazywanie go w charakterze eksponatu, ale także umożliwienie publiczności słuchania jego dźwięków

Reklama

Teodor Leszetycki (1830-1915), do którego należał instrument, przyszedł na świat w łańcuckim zamku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia. Zadebiutował w 1839 r. we Lwowie, gdzie wykonał Concertina C-dur Czernego pod dyrekcją Franciszka Ksawerego - syna Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 14 lat Leszetycki rozpoczął działalność pedagogiczną. W 1852 r. wyjechał do Petersburga, gdzie spędził 26 lat. W tym czasie koncertował w Rosji, Włoszech, Niemczech, Anglii i Finlandii. Jako kameralista towarzyszył wybitnym artystom, m.in. Leopoldowi Auerowi czy Henrykowi Wieniawskiemu.

W 1862 r. razem z Antonem Rubinsteinem założyli Konserwatorium w Petersburgu. Leszetycki kierował tam wydziałem fortepianu. To wtedy uczennicą mistrza została Anna Jessipowa, późniejsza wybitna pianistka i jego żona.

W trakcie działalności pedagogicznej wybitny łańcucianin wykształcił blisko 1200 pianistów, a fortepian marki Bösendorfer, który powrócił do zamku, stał się autentycznym świadkiem geniuszu plejady polskich pianistów. Ponadto na płycie rezonansowej instrumentu znajduje się autograf Leszetyckiego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Rozpoczęła się budowa nowej elektrociepłowni w Przemyślu

PODKARPACIE. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta i przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Jej koszt to 29,4 mln złotych.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Brzyskach. Nie żyje 16-letni motocyklista

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku w Brzyskach. Wg wstępnych ustaleń, 16-letni motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w betonowy przepust.

Podkarpacie

Pijany motocyklista na holu

PODKARPACIE. Blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 42-letni kierowca jednośladu, który był holowany przez audi.

Podkarpacie

Koronawirus. 42 nowe przypadki na Podkarpaciu. 3 osoby wyzdrowiały [3.08.2020]

PODKARPACIE. Blisko 1400 przypadków zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu od początku pandemii. Dziś odnotowano 42 nowe przypadki. Kolejne 3 osoby wyzdrowiały.

Podkarpacie

Koronawirus. 28 zakażeń, 15 wyzdrowień. Aktualna sytuacja na Podkarpaciu [31.07.2020]

PODKARPACIE. W ostatnim dniu lipca w województwie podkarpackim potwierdzono 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wyzdrowiało kolejne 15 osób.

Podkarpacie

Wybrano wykonawców remontu trzech mostów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Rzeszowski oddział GDDKiA wybrał wykonawców w przetargu na remont trzech mostów w ciągu dróg krajowych nr 9, 73 i 94. Prace remontowe mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Podkarpacie

Musieli wybić szybę, aby wydostać 4-miesięczne dziecko

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło na jednej ze strzyżowskich ulic.

Podkarpacie

Rekord zakażeń w kraju. Na Podkarpaciu 45 nowych przypadków [30.07.2020]

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące koronawirusa. Dziś odnotowano 615 nowych zakażeń. To największa liczba potwierdzonych przypadków w ciągu doby od początku pandemii. Na Podkarpaciu mamy 45 nowych przypadków, kolejne 10 osób...

Reklama