Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Za nami V Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Turbii

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
PODKARPACIE. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji nie tylko w powietrzu, gdzie swoim lotniczym kunsztem popisywali się piloci, ale też na ziemi, gdzie na nudę nie mogli narzekać zwłaszcza najmłodsi. Co mogli zobaczyć uczestnicy V Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Turbii?

W sumie nad stalowowolskim niebem odbyło się kilkadziesiąt różnych lotów akrobacyjnych. Przed publicznością zaprezentowały się gwiazdy, jak: Jurgis Kairys, Łukasz Czepiela i Maciej Pospieszyński. Jurgis Kairys pokazał swój słynny „podpis” na niebie, czyli uformowaną z wypuszczonego dymu twarz. 

„Robię akrobacje od bardzo wielu lat i to jest moje życie. Przygotowuję się do nich nie jeden dzień, tydzień, miesiąc, czy rok, ale ja naprawdę kocham to robić i poświęciłem spełnianiu marzeń całe swoje życie. Wiele razy latałem już w Polsce, w Gdyni, w Bielsku Białej, cieszę się, że zostałem zaproszony do Stalowej Woli, bo to co robię to robię dla zadowolenia publiczności i to mi przynosi radość” – powiedział pilot.

Nie zabrakło znanych grup akrobacyjnych, jak: Zespół 3AT3 Formation Flying Team, Firebirds, krośnieńska grupa CellFast Flying Team, Biało – Czerwone Iskry, czy słowacka grupa Retro Sky Team. Na pokazach nie zabrakło śmigłowców, jak: Black Hawka czy Bölkow Bo 105B - dwusilnikowego, lekkiego śmigłowca mogącego wykonywać akrobacje nieosiągalne dla innych helikopterów, za sterami którego usiadła Maria Muś, która na co dzień jest zawodowym pilotem śmigłowca. 

„Śmigłowiec rzeczywiście daje wolność i pozwala mi w pełni wyrażać siebie. Oczywiście jeszcze wielu rzeczy się uczę i jeszcze bardzo wiele rzeczy przede mną, ale mam nadzieję, że mój występ jest dla widzów interesujący. Tutaj po raz pierwszy mam okazję latać razem z Black Hawkiem dlatego jest to dla mnie wielkie przeżycie” – powiedziała Maria Muś.

W Stalowej Woli były też obecne legendy lotnictwa. Zobaczyliśmy najnowszy nabytek Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła Antonova AN-2, ale nie zabrało też sportowego Falcona 2000S, a także „Harvarda 4M” będącego kanadyjską odmianą samolotu North American T-6G „Texan”, czy unikatowego samolotu pamiętającego jeszcze czasy II Wojny Światowej - Tiger Moth T-7230.
Reklama
Publiczność w powietrzu zobaczyła również wyprodukowanego w ubiegłym roku na podstawie planów z lat 60. dwumiejscowego Hatz Classic, a także amerykańską lekką konstrukcję z końca lat 30. - Piper Cub oraz legendarnego radzieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej -  Yaka 3U „Czech Ride” i po raz pierwszy - „Louisiana Kid” – maszynę o dwunastocylindrowym silniku i ponadprzeciętnej mocy 1500 koni mechanicznych. W powietrzu zobaczyliśmy także Wojtka Bógdał, który jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii polskiego sportu motoparalotniowego. Nad lotniskiem rozpostarł on uformowaną z dymu biało-czerwoną flagę.

Uczestnicy, którzy przybyli do Turbi, by podziwiać podniebne akrobacje podkreślali wysoki poziom organizacyjny imprezy. Zwracali uwagę na ilość odbywających się lotów oraz ich różnorodność, ale ich uznanie wzbudziły też atrakcje przygotowane dla najmłodszych i całych rodzin z dziećmi.

Każdy, kto chciał poczuć choć trochę więcej adrenaliny mógł wykupić sobie lot samolotem nad Stalową Wolą, z kolei, na tych co woleli pozostać na ziemi czekało mnóstwo innych atrakcji, wśród których znalazła się między innymi wystawa statyczna, gry i konkursy dla dzieci oraz młodzieży. Była też szansa porozmawiać z pilotami samolotów, którzy brali udział w pokazach, a także zrobić sobie z nimi zdjęcie, a nawet otrzymać od nich autograf.

Organizatorami V Podkarpackich Pokazów Lotniczych byli: Województwo Podkarpackie, Gmina Stalowa Wola i Gmina Zaleszany. Pokazy były współfinansowane z Funduszy Europejskich, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wypadek w Łańcucie. Zderzyły się trzy pojazdy

ŁAŃCUT. Łańcuccy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na drodze krajowej nr 94 w Łańcucie. W wyniku zderzania trzech pojazdów do szpitala trafiły cztery osoby.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Radymnie

PODKARPACIE. Do wypadku doszło dziś rano. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności zdarzenia.

Podkarpacie

Pierwsza ofiara czadu na Podkarpaciu w tym sezonie

PODKARPACIE. Do tragedii doszło w miejscowości Grzęska w powiecie przeworskim.

Podkarpacie

Fundacja Dr Clown poszukuje wolontariuszy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Poszukiwane są osoby chętne do dzielenia się dobrą energią w szpitalach i placówkach specjalnych w Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. Aby zostać wolontariuszem należy mieć ukończone 18 lat, górnej granicy nie określono. 

Podkarpacie

Oddziały paszportowe zamknięte przez tydzień

PODKARPACIE. Przerwa związana jest z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku podpisania umowy na budowę S19 Domaradz - Krosno

PODKARPACIE. Przetarg na realizację inwestycji przeszedł pozytywnie kontrolę uprzednią Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na A4. Zginął 83-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Do wypadku doszło na autostradzie A4 w miejscowości Wola Wielka.

Podkarpacie

W weekend wzmożony ruch pojazdów wojskowych na trasie Rzeszów - Nowa Dęba

PODKARPACIE. W nocy z soboty na niedzielę (22 na 23 października br.) z Rzeszowa na poligon w Nowej Dębie wyruszy kolumna pojazdów wojskowych. 

Reklama