Rzeszów - Wtorek, 08.10.2024
Reklama

Wydrążono ponad 121 m tunelu na S19 Rzeszów Południe – Babica

Dodano: /

fot. GDDKiA / facebook
fot. GDDKiA / facebook

PODKARPACIE. Na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica powstaje pierwszy w regionie tunel. Będzie miał ponad 2 kilometry długości. Drąży go specjalna maszyna TBM (tunnel boring machine), nazwana Karpatką. Powstało już ponad 121 metrów lewej nawy.

„Pod wzgórzem Grochowiczna Karpatka wydrążyła ponad 121 metrów tunelu a w jego obudowę wbudowano do tej pory 67 pierścieni” – napisała 4 października br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swoim profilu facebookowym. Niespełna miesiąc wcześniej (8 września) długość wydrążonego tunelu wynosiła nieco ponad 53 metry, natomiast liczba pierścieni 22 sztuki.

Drążenie pierwszego tunelu w naszym regionie rozpoczęło się 11 lipca 2024 r. Maszyna TBM (tunnel boring machine), nazwana Karpatką, wydrąży ponad 2-kilometrowy tunel. Będzie on składał się z dwóch naw, które zostaną połączone 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda z naw będzie miała po dwa pasy ruchu oraz dodatkowy pas awaryjny.

Jak informowała w lipcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, drążenie jednej nawy tunelu ma potrwać około 9 miesięcy (przy sprzyjających warunkach). Następnie maszyna w ciągu trzech miesięcy zostanie odwrócona i rozpocznie drążenie kolejnej nawy.

S19 Rzeszów Południe - Babica

Reklama

Prace przy budowie ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Jest to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce.

Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Oprócz tunelu, powstanie tu również kilka innych obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19.

Wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Koszt inwestycji to ok. 2,2 mld zł. Prace mają zakończyć się w 2026 roku.

Źródło: GDDKiA
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w pow. przeworskim. Tir zmasakrowany, kierowca nie przeżył

PODKARPACIE. Z niewyjaśnionych przyczyn, 46-letni kierowca tira, wypadł z drogi, wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Pomimo reanimacji, jego życia nie udało się uratować.

Podkarpacie

Nowe karetki dla pogotowia ratunkowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Sześć nowych ambulansów trafiło na wyposażenie pogotowia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Ich wartość to ponad 3 mln zł. 

Podkarpacie

Śmierć na torach. 70-latek wpadł pod pociąg

JAROSŁAW. Do tragicznego wypadku doszło w sobotę na dworcu PKP w Jarosławiu. 70-letni mężczyzna zginął pod torami pociągu relacji Warszawa Wschodnia-Przemyśl Główny.

Podkarpacie

Alert IMGW. Silny mróz na Podkarpaciu, nawet - 20 stopni

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące silnego mrozu jaki spodziewany jest na terenie całego województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Wypadek na torach w Widełce. Pociąg potrącił 49-letniego mężczyznę

PODKARPACIE. Szynobus jadący z Kolbuszowej do Rzeszowa potracił mężczyznę, który leżał obok torów. 49-latek z obrażeniami trafił do szpitala.

Podkarpacie

77-letni mężczyzna zginął w pożarze domu w Stalowej Woli

STALOWA WOLA. Do tragicznego pożaru domu jednorodzinnego doszło wczoraj w Stalowej Woli przy ul. Wiklinowej. W zdarzeniu śmierć poniósł 77-letni mężczyzna. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności pożaru.

Podkarpacie

Na moście kolejowym w Przemyślu ruch pociągów odbywa się już dwutorowo

PRZEMYŚL. Na nowym moście kolejowym w Przemyślu, oddano do użytku drugi tor. Nowa przeprawa zapewnia sprawny i bezpieczny ruch pociągów na trasie Kraków - Medyka.

Podkarpacie

S19 na Podkarpaciu. Cztery odcinki w budowie

PODKARPACIE. Pomimo tzw. kontraktowej przerwy zimowej na budowach, wykonawcy deklarują, że w miarę możliwości, będą wykorzystywać sprzyjające warunki pogodowe i prowadzić roboty w zakresie, w jakim pozwoli na to technologia.

Reklama