Rzeszów - Poniedziałek, 31.03.2025
Reklama

Władze województwa podkarpackiego na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
PODKARPACIE, POLSKA. „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” pod takim hasłem rozpoczęło się XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy. W tym roku bierze w nim ponad 4500 gości z Europy, Azji Centralnej, USA.  W tegorocznej edycji podobnie jak w poprzednich uczestniczy marszałek Władysław Ortyl.

Województwo Podkarpackie ustawiło także swój pawilon, który jest miejscem paneli dyskusyjnych a także degustacji podkarpackich potraw regionalnych. Wielkim wzięciem cieszą się przesmaczne proziaki. Udział województwa w forum współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.

„Na forum w Krynicy po prostu trzeba być. Cieszę się, że po raz drugi zaznaczamy tu mocniej swoją obecność. Nasz pawilon cieszy się dużym uznaniem wśród gości. Tradycyjnie promujemy nasze inteligentne specjalizacje, ale wchodząc do naszej strefy przede wszystkim pokazujemy elementy związane z jakością życia. Przypomnę że równo za miesiąc impreza o równie wysokiej randze odbędzie się na Podkarpaciu czyli Kongres 590” – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Pierwszego dnia marszałek był panelistą w dwóch debatach. Pierwsza z nich to dyskusja o możliwościach pomocy polskim repatriantom. Moderatorem jej był dziennikarz Krzysztof Skowroński, a obok marszałka Władysława Ortyla dyskutowali: Michał Kisiel (Dyrektor Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów - Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Dom Polonii w Pułtusku), Jakub Kowalski (Kancelaria Senatu RP), Aleksandra Ślusarek (członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP).

Uczestnicy debaty podkreślali, że stworzenie możliwości repatriacji jest moralnym obowiązkiem państwa i samorządów wobec potomków zesłańców. Dwa lata po uchwaleniu nowelizacji ustawy o repatriacji opisywano jej praktyczny wymiar z przykładami przyjęcia rodzin repatriantów przez gminy. Podczas panelu padało wiele słów zachęty pod adresem samorządowców do przyjmowania repatriantów, jak też o wsparciu tego procesu ze strony państwa. Podczas panelu przywołano przykład z Podkarpacia. W Mielcu dzięki współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców mogła zamieszkać rodzina z Kazachstanu. Inspiratorem był człowiek, który zaoferował, ze przekaże dla takiej rodziny mieszkanie.
Reklama
„To bardzo dobry przykład współpracy między samorządami powiatu i gminy oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Temat repatriantów pojawił się ostatnio w ramach Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Wkrótce odbędzie się informacyjne spotkanie w tej sprawie. Liczymy, że wezmą w nim udział przedstawiciele rządu i senatu. Trzeba zachęcać naszych mieszkańców do podobnych działań. Teraz na Podkarpaciu jest ponad 160 repatriantów” – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

Temat drugiej debaty brzmiał "Patriotyzm ekologiczny – czy to się opłaca?" Obok marszałka województwa podkarpackiego wzięli w niej udział: Henryk Kowalczyk (Minister Środowiska), Bogusław Białowąs (prezes Banku Ochrony Środowiska) , Keit Pentus-Rosimannus (Deputowana - Riigikogu - Estonia) , Marek Ryszka (prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), Paweł Sałek (doradca Prezydenta RP).

Dzisiaj kolejny dzień forum i niezwykle istotna z punktu widzenia Podkarpacia debata "Przemysł 4.0 w branży motoryzacyjnej. Optymalizacja produkcji", organizowana przez samorząd województwa podkarpackiego przy udziale Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. Panel odbędzie się w pawilonie "Podkarpacka Strefa Spotkań".

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Zamknięty MOP w Stobiernej

PODKARPACIE. W związku z pracami przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka, od poniedziałku 3 marca nieczynny będzie MOP w Stobiernej przy S19 (kierunek Lublin).

Podkarpacie

Wypadek na DK9 w Nowej Dębie. Trzy osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Dziś po godz. 11:00, na drodze krajowej nr 9 w Nowej Dębie, w pobliżu stacji benzynowej, doszło do zderzenia samochodu osobowego z busem. Trzy osoby trafiły do szpitala. Do godz. 14:00...

Podkarpacie

Korekta rozkładu jazdy Polregio. Z Rzeszowa w Bieszczady nie tylko w weekendy

PODKARPACIE. Codzienne kursy na trasie Rzeszów Główny – Ustrzyki Dolne, więcej pociągów na odcinku Jasło-Sanok, kolejowe połączenie Rzeszowa z Zamościem i Sandomierzem na majówkę – m.in. takie zmiany zostaną wprowadzone w ramach...

Podkarpacie

6 ofert w przetargu na dokumentację dla rozbudowy DK28 Długie - Sanok

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na przygotowanie dokumentacji dla rozbudowy DK28 Długie - Sanok. - To inwestycja, która połączy obwodnice Sanoka i Miejsca Piastowego. Dzięki niej...

Podkarpacie

Nowi konsultanci wojewódzcy w dziennie immunologii klinicznej i rehabilitacji medycznej

PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała na pięcioletnią kadencję nowych konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DK73 w Kołaczycach. 47-letni mężczyzna zginął na miejscu

PODKARPACIE. Jasielscy policjanci pracowali na miejscu wypadku, do którego doszło dziś po godz. 10:00 na drodze krajowej nr 73 w miejscowości Kołaczyce. Samochód osobowy zderzył się z dwiema ciężarówkami. Kierowca osobówki zginął...

Reklama