Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

Dodano:

Wizualizacja muralu / materiały prasowe
Wizualizacja muralu / materiały prasowe
TYCZYN. Na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie powstaje mural upamiętniający piosenkarkę Katarzynę Sobczyk, patronkę ośrodka. Twórcami malowidła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Katarzyna Sobczyk to polska wokalistka, która urodziła się w 1945 roku w Tycznie. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”

Wyśpiewała takie przeboje jak „O mnie się nie martw”,” Nie bądź taki szybki bill” „Mały Książe”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”.

W 2010 roku Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury nadano imię Katarzyny Sobczyk. W 2011 roku, dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys, udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk, który z czasem zyskał ogólnopolską renomę i organizowany jest do dnia dzisiejszego.

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci wokalistki, a także 10-lecie Festiwalu. Z tej okazji na frontowej ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 1 powstaje gigantyczny mural z podobizną  artystki.

„Pomimo tego, że w tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości artystki  oraz uhonorować  jej osobę w 10 rocznicę śmierci w formie  wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku.” – informuje Zakia Cieślicka-Majka, Dyrektor MGOK im. K.Sobczyk w Tyczynie.
Reklama
Autorami dzieła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Co ważne Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów streetartu w Polsce. To utytułowany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Urodzony w 1966 roku, w Radomiu. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przejawiający różne formy działalności artystycznej - dziesiątki murali, setki obrazów, komiksy.

Jego prace można spotkać w całym kraju oraz w wielu miastach europejskich. Głównie skupiony na tematyce historycznej.  Uważa, że artysta powinien przekazywać ideę, wyczuwać zmiany społeczne i polityczne, sygnalizować problemy i inspirować społeczeństwo.

Prace nad tworzeniem muralu, które rozpoczęto w czwartek 19 listopada, potrwają do soboty 21 listopada.

„Mamy nadzieję, iż nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka.” – mówi Zakia Cieślicka-Majka.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Silny wiatr przewrócił autobus. Jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Autobus kursowy z 11 osobami na pokładzie, w wyniku silnego podmuchu wiatru, został zepchnięty z jezdni do przydrożnego rowu. Ranna została jedna osoba.
 

Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku budowy S19 Babica - Jawornik

​PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada złożyła do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie ZRID.

Podkarpacie

Pijana matka wiozła autem 3-letnie dziecko

PODKARPACIE. Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miała 22-letnia mieszkanka Tarnobrzega, która przewoziła samochodem swoją 3-letnią córką. Zatrzymał ją inny kierowca. O dalszym losie kobiety zdecyduje sąd.

Podkarpacie

Kolejny transport części maszyny TBM na plac budowy w Babicy [TRASA I UTRUDNIENIA]

PODKARPACIE. Transport bezpiecznie przejechał przez woj. lubelskie i dotarł dziś nad ranem na MOP Bukowa w ciągu drogi ekspresowej S19

Podkarpacie

Podejrzenie zatrucia czadem w Makowisku. 9-osobowa rodzina w szpitalu

​PODKARPACIE.  Źródłem tlenku węgla najprawdopodobniej był piecyk gazowy służący do podgrzewania wody, znajdujący się w łazience.

Podkarpacie

Wręczono statuetki Konkursu "Podkarpacka Nagroda Gospodarcza" oraz Programu "Smaczne bo Podkarpackie"

RZESZÓW. 14 grudnia w Sali Kongresowej Centrum Kongresowo-Wystawienniczego Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa wręczono nagrody i wyróżnienia w najważniejszych podkarpackich nagrodach biznesowych.

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie na torach w Nisku

PODKARPACIE. Pociąg relacji Stalowa Wola - Rozwadów – Przeworsk śmiertelnie potrącił mężczyznę, który nagle znalazł się na torach. Niżańscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku.

Podkarpacie

Intensywne opady śniegu. Blisko 160 interwencji podkarpackich strażaków

PODKARPACIE. Działania strażaków polegały przede wszystkim na usuwaniu połamanych konarów, gałęzi oraz drzew leżących na jezdniach i chodnikach.

Reklama