Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

Dodano:

Wizualizacja muralu / materiały prasowe
Wizualizacja muralu / materiały prasowe
TYCZYN. Na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie powstaje mural upamiętniający piosenkarkę Katarzynę Sobczyk, patronkę ośrodka. Twórcami malowidła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Katarzyna Sobczyk to polska wokalistka, która urodziła się w 1945 roku w Tycznie. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”

Wyśpiewała takie przeboje jak „O mnie się nie martw”,” Nie bądź taki szybki bill” „Mały Książe”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”.

W 2010 roku Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury nadano imię Katarzyny Sobczyk. W 2011 roku, dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys, udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk, który z czasem zyskał ogólnopolską renomę i organizowany jest do dnia dzisiejszego.

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci wokalistki, a także 10-lecie Festiwalu. Z tej okazji na frontowej ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 1 powstaje gigantyczny mural z podobizną  artystki.

„Pomimo tego, że w tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości artystki  oraz uhonorować  jej osobę w 10 rocznicę śmierci w formie  wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku.” – informuje Zakia Cieślicka-Majka, Dyrektor MGOK im. K.Sobczyk w Tyczynie.
Reklama
Autorami dzieła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Co ważne Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów streetartu w Polsce. To utytułowany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Urodzony w 1966 roku, w Radomiu. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przejawiający różne formy działalności artystycznej - dziesiątki murali, setki obrazów, komiksy.

Jego prace można spotkać w całym kraju oraz w wielu miastach europejskich. Głównie skupiony na tematyce historycznej.  Uważa, że artysta powinien przekazywać ideę, wyczuwać zmiany społeczne i polityczne, sygnalizować problemy i inspirować społeczeństwo.

Prace nad tworzeniem muralu, które rozpoczęto w czwartek 19 listopada, potrwają do soboty 21 listopada.

„Mamy nadzieję, iż nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka.” – mówi Zakia Cieślicka-Majka.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Przemyślu powstanie nowoczesna strzelnica. Znajdzie się na terenie komendy BOSG

PRZEMYŚL. Roboty budowlane mają zakończyć się do końca października 2019 roku.

Podkarpacie

3,5 promila alkoholu nie przeszkadzało mężczyźnie kierować samochodem

PODKARPACIE. W świetle obowiązujących przepisów 39-latkowi grożą surowe konsekwencje.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na dk nr 77. Zginął 67-letni kierowca toyoty

PODKARPACIE. Do wypadku doszło w miejscowości Zaleszany.

Podkarpacie

Badania geofizyczne na trasie przyszłej S19

Zakończono już badania dla odcinków od Domaradza do Barwinka, natomiast na odcinku Babica - Domaradz badania jeszcze trwają.

Podkarpacie

Policyjny pościg za 18-latkiem zakończył się kolizją

KROSNO. Uwagę funkcjonariuszy drogówki zwróciło audi, które z prędkością ponad 100km/h pędziło w kierunku Miejsca Piastowego.

Podkarpacie

2,5 g marihuany w plecaku szkolnym 16-latka

JAROSŁAW. Sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny. 

Podkarpacie

Historyczny trakt Porta Rusica zostanie odnowiony. Rowerzyści otrzymają 50 km szlaków

PODKARPACIE.  Miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”.

Reklama