Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

Dodano:

Wizualizacja muralu / materiały prasowe
Wizualizacja muralu / materiały prasowe
TYCZYN. Na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tyczynie powstaje mural upamiętniający piosenkarkę Katarzynę Sobczyk, patronkę ośrodka. Twórcami malowidła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Katarzyna Sobczyk to polska wokalistka, która urodziła się w 1945 roku w Tycznie. W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”

Wyśpiewała takie przeboje jak „O mnie się nie martw”,” Nie bądź taki szybki bill” „Mały Książe”, „Biedroneczki są w kropeczki”, „Trzynastego” czy „Był taki ktoś”.

W 2010 roku Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury nadano imię Katarzyny Sobczyk. W 2011 roku, dzięki staraniom ówczesnej dyrektor M-GOK Zofii Matys, udało się zorganizować pierwszą edycję Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk, który z czasem zyskał ogólnopolską renomę i organizowany jest do dnia dzisiejszego.

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci wokalistki, a także 10-lecie Festiwalu. Z tej okazji na frontowej ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 1 powstaje gigantyczny mural z podobizną  artystki.

„Pomimo tego, że w tym roku festiwal nie odbędzie się w tradycyjnej formie postanowiliśmy uczcić nasze 10-letnie starania związane z popularyzacją twórczości artystki  oraz uhonorować  jej osobę w 10 rocznicę śmierci w formie  wielkoformatowego obrazu w przestrzeni tyczyńskiego Rynku.” – informuje Zakia Cieślicka-Majka, Dyrektor MGOK im. K.Sobczyk w Tyczynie.
Reklama
Autorami dzieła są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne.

Co ważne Rafał Roskowiński jest jednym z pionierów streetartu w Polsce. To utytułowany malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Urodzony w 1966 roku, w Radomiu. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przejawiający różne formy działalności artystycznej - dziesiątki murali, setki obrazów, komiksy.

Jego prace można spotkać w całym kraju oraz w wielu miastach europejskich. Głównie skupiony na tematyce historycznej.  Uważa, że artysta powinien przekazywać ideę, wyczuwać zmiany społeczne i polityczne, sygnalizować problemy i inspirować społeczeństwo.

Prace nad tworzeniem muralu, które rozpoczęto w czwartek 19 listopada, potrwają do soboty 21 listopada.

„Mamy nadzieję, iż nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka.” – mówi Zakia Cieślicka-Majka.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Był pijany i jechał samochodem bez opony. O przyszłości 55-latka zadecyduje sąd

PODKARPACIE. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie mężczyzny prawie 2 promile.

Podkarpacie

Pościg za 25-latkiem. Uciekał, bo złamał zakaz sądowy

BRZOZÓW. W pewnym momencie mężczyzna widząc, że nie ma możliwości dalszej ucieczki, wjechał w radiowóz, który go blokował.

Podkarpacie

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami

PODKARPACIE. Kierowcy mogą natrafić na utrudnienia w godzinach wieczornych, nocnych i porannych.

Podkarpacie

Alkohol i nadmierna prędkość powodem zatrzymania siedmiu praw jazdy

PODKARPACIE. Kontrole drogowe, przeprowadzone były głównie w miejscach wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Podkarpacie

Wzrasta liczba dróg publicznych na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Pod względem długości autostrad w 2018 roku, województwo podkarpackie plasowało się w pierwszej szóstce województw.

Podkarpacie

Na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymano zabójcę dwóch osób

PODKARPACIE. Od chwili popełnienia  przestępstwa do momentu zatrzymania upłynęło zaledwie kilkanaście godzin.

Reklama