Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W łańcuckim muzeum powstał "Pokój Wyciszenia"

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
LAŃCUT. ​W budynku dawnej Oranżerii w Muzeum - Zamku w Łańcucie utworzono pokój wyciszenia. Jest to miejsce przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami, które wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. Pokój dostępny jest dla wszystkich, bez względu na wiek.  
 
Pokój został urządzony w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze budynku. Wydzielono w nim strefy dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Pomieszczenie utrzymane w neutralnych kolorach, zostało wyposażone w sposób przyjazny i umożliwiający wybór sposobu odpoczynku zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Wygodne fotele, pufy, tekstylia o różnych fakturach czy zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie  niepokoju oraz ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Z pokoju wyciszenia mogą również skorzystać rodzice karmiący najmłodsze dzieci.
 
- Dzięki tej inicjatywie osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi poczują się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Pokój wyciszenia  został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego dodatkowo wskażą pracownicy Muzeum - informuje Joanna Garbulińska-Charchut, starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji
 
Reklama
Utworzenie pokoju wyciszenia było możliwe dzięki realizacji w Muzeum przedsięwzięcia grantowego „Klucz - program dostępności Muzeum - Zamek w Łańcucie”, w ramach projektu Kultura bez Barier, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Muzeum w ramach projektu otrzymało grant w wysokości ponad 229 tys. zł.
 
Program „Klucz” to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności oferty kulturalnej oraz obiektów Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Odbiorcami działań są również rodziny, opiekunowie, terapeuci, specjaliści, osoby ze społeczności lokalnej Muzeum.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

22-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa. Atakował 39-latka narzędziem przypominającym maczetę

DĘBICA. Za popełnienie zbrodni usiłowania zabójstwa człowieka grozi kara od 8 do 15 lat pozbawienia wolności

Podkarpacie

Za nami V Podkarpackie Pokazy Lotnicze w Turbii

STALOWA WOLA. Co mogli zobaczyć uczestnicy V Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Turbii?

Podkarpacie

IMGW ostrzega: Burze z gradem na Podkarpaciu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Blisko 100 strażaków gasiło pożar hotelu w Chotowej k. Dębicy

Prawie 100 strażaków gasiło pożar w kompleksie wypoczynkowym w Chotowej niedaleko Dębicy, do którego doszło wczoraj. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Budowa obwodnicy Sanoka. Kolejne utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

W związku z trwającymi pracami przy budowie obwodnicy Sanoka, od 27 maja wystąpią utrudnienia w ruchu na ul. Lipińskiego oraz wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie wjazdu z...

Podkarpacie

Zaginął 43-letni mieszkaniec Przeworska. Jego zwłoki wyłowiono z rzeki

PODKARPACIE. 31 maja funkcjonariusz wydziału kryminalnego odnalazł w wodzie zwłoki. 

Podkarpacie

Użądliły go pszczoły, był uczulony. W akcji wziął udział śmigłowiec LPR

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Huwnik uratowali życie i zdrowie mężczyzny, którego użądliły pszczoły, a jest uczulony na ich jad. Sytuacja była na tyle krytyczna, że w akcji pomógł śmigłowiec LPR

Podkarpacie

Władysław Ortyl zadeklarował wsparcie finansowe dla gmin poszkodowanych w powodzi

Samorząd Województwa Podkarpackiego wesprze finansowo gminy, które ucierpiały na skutek powodzi. Taką deklarację złożył dziś marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej w Wadowicach Górnych.

Reklama