Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej

Dodano: /

fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska

RZESZÓW. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Umożliwi ono obserwację przestrzeni kosmicznej. Będzie również służyło do wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych.

Porozumienie dotyczące budowy obserwatorium, pomiędzy POLSA a Politechniką Rzeszowską, zawarte zostało w 2022 r. Inwestycja została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską i wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii tworzymy unikatowe miejsce, które umożliwi prowadzenie obserwacji i testów, a dodatkowo stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla przyszłych kosmicznych kadr” - podkreślał prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Centrum w Bezmiechowej to obserwatorium astronomiczne przeznaczone do prowadzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej, sztucznych satelitów krążących na orbicie wokół Ziemi, a także wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych. Ośrodek będzie pełnił zadania operacyjne oraz służył do testów instrumentów do obserwacji przestrzeni kosmicznej, a także do szkolenia studentów uczelni z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego.

Reklama

Wybór Bezmiechowej na siedzibę obserwatorium nie był przypadkowy, Politechnika Rzeszowska jest bowiem jedną z wiodących uczelni w kraju pod względem realizowanych badań i kształcenia w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. „Na naszej uczelni są prowadzone zaawansowane badania zarówno w obszarze technologii kosmicznych, jak i technik satelitarnych. Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się do dalszego ich rozwoju, a także do kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego. Uczelnia wspiera lokalne inicjatywy, takie jak regionalne konsorcjum ESA BIC i projekt SATSDIFACTION, oraz inicjatywy studenckie, np. kół naukowych, które kształtują przyszłych inżynierów kosmicznych. Bezmiechowa już jest znanym ośrodkiem szybowcowym w całym kraju, a współpraca z Polską Agencją Kosmiczną spowoduje jeszcze większe nim zainteresowanie” – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Projekt obserwatorium stanowią cztery odrębne stanowiska obserwacyjne pod teleskopy robotyczne. I etap budowy realizowany w latach 2023–2024 obejmuje montaż czterech urządzeń optycznych, w tym dwóch stacji sytemu do triangulacji optycznej Optical Fence oraz szeroko- i wąskokątnej stacji optycznej wchodzących w skład Zautomatyzowanego Systemu Optycznej Obserwacji i Śledzenia Obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL). System Optical Fence (firmy Cillium Engineering Sp. z. o o.) służy m.in. do wyznaczania pozycji satelitów na orbitach. W ramach projektu uzyskano zdolność do obserwacji satelitów na orbitach LEO/HLEO, w tym do jednoczesnej obserwacji wielu obiektów wcześniej niekatalogowanych. Dane uzyskiwane są na podstawie jednoczesnej obserwacji z kilku lokalizacji. Zautomatyzowany System Optycznej obserwacji i Śledzenia obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL) to unikatowy system obserwacyjny do wykrywania kosmicznych śmieci i niezarejestrowanych satelitów poruszających się na niskich orbitach okołoziemskich, opracowany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz firmą Creotech Instruments SA.

Kolejne etapy rozbudowy obserwatorium będą obejmowały pozyskanie i montaż instrumentów optycznych do różnych zastosowań oraz osłony w postaci planowanej kopuły typu clamshell, pozwalającej na posadowienie w niej nawet kilku niezależnych instrumentów optycznych.

Centrum jest jednym z obserwatoriów POLSA rozmieszczonych na całym świecie i realizujących zadania w ramach międzynarodowego Partnerstwa SST (ang. Space Surveillance and Tracking) na potrzeby budowy krajowej oraz globalnej świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (ang. Space Situational Awareness). Partnerstwo SST zrzesza obecnie 15 krajów europejskich.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nietrzeźwy kierowca pędził w terenie zabudowanym ponad 100 km/h

PODKARPCIE. 22-letni kierowca toyoty, jechał 103 km/h w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy, miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Podkarpacie

Znamy laureatów Podkarpackiej Nagrody Samorządowej 2022

​RZESZÓW. Wręczenie nagród 22 edycji Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa odbyło się 26 maja 2022 r. w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego w Sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. 

Podkarpacie

Tragedia w Krośnie. Nie żyje 14-letni chłopiec

KROSNO. Do tragicznego zdarzenia doszło dziś około godz. 13:00 w Krośnie. 14-letni chłopak, wszedł na słup energetyczny i spadł z wysokości kilku metrów. W wyniku doznanych obrażeń, zmarł.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 112 zakażeń w województwie podkarpackim w ciągu ostatniego tygodnia. Z powodu Covid-19 i chorób współistniejących zmarło 6 osób. 

Podkarpacie

Uwaga! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie 1 stopnia w związku z burzami, jakie spodziewane są w dniu dzisiejszym na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Z Rzeszowa do Lublina w 90 minut. Oddano do ruchu odcinek S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik

RZESZÓW. - Był to ostatni fragment szlaku Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem.

Podkarpacie

Pijana matka chciała odebrać dziecko z przedszkola. Miała blisko 3,5 promila

PODKARPACIE. Prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie miała 37-letnia mieszkanka powiatu przemyskiego, która przyjechała odebrać z przedszkola swojego syna.

Podkarpacie

Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W Rzeszowie dwa punkty rekrutacyjne

PODKARPACIE. Z tej okazji, w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce, w tym również na Podkarpaciu, odbędą się pikniki wojskowe.

Reklama