Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej

Dodano: /

fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska
fot. B. Motyka / Politechnika Rzeszowska

RZESZÓW. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Umożliwi ono obserwację przestrzeni kosmicznej. Będzie również służyło do wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych.

Porozumienie dotyczące budowy obserwatorium, pomiędzy POLSA a Politechniką Rzeszowską, zawarte zostało w 2022 r. Inwestycja została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską i wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii tworzymy unikatowe miejsce, które umożliwi prowadzenie obserwacji i testów, a dodatkowo stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla przyszłych kosmicznych kadr” - podkreślał prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Centrum w Bezmiechowej to obserwatorium astronomiczne przeznaczone do prowadzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej, sztucznych satelitów krążących na orbicie wokół Ziemi, a także wsparcia procesów dydaktycznych i szkoleniowych. Ośrodek będzie pełnił zadania operacyjne oraz służył do testów instrumentów do obserwacji przestrzeni kosmicznej, a także do szkolenia studentów uczelni z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego.

Reklama

Wybór Bezmiechowej na siedzibę obserwatorium nie był przypadkowy, Politechnika Rzeszowska jest bowiem jedną z wiodących uczelni w kraju pod względem realizowanych badań i kształcenia w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. „Na naszej uczelni są prowadzone zaawansowane badania zarówno w obszarze technologii kosmicznych, jak i technik satelitarnych. Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się do dalszego ich rozwoju, a także do kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego. Uczelnia wspiera lokalne inicjatywy, takie jak regionalne konsorcjum ESA BIC i projekt SATSDIFACTION, oraz inicjatywy studenckie, np. kół naukowych, które kształtują przyszłych inżynierów kosmicznych. Bezmiechowa już jest znanym ośrodkiem szybowcowym w całym kraju, a współpraca z Polską Agencją Kosmiczną spowoduje jeszcze większe nim zainteresowanie” – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Projekt obserwatorium stanowią cztery odrębne stanowiska obserwacyjne pod teleskopy robotyczne. I etap budowy realizowany w latach 2023–2024 obejmuje montaż czterech urządzeń optycznych, w tym dwóch stacji sytemu do triangulacji optycznej Optical Fence oraz szeroko- i wąskokątnej stacji optycznej wchodzących w skład Zautomatyzowanego Systemu Optycznej Obserwacji i Śledzenia Obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL). System Optical Fence (firmy Cillium Engineering Sp. z. o o.) służy m.in. do wyznaczania pozycji satelitów na orbitach. W ramach projektu uzyskano zdolność do obserwacji satelitów na orbitach LEO/HLEO, w tym do jednoczesnej obserwacji wielu obiektów wcześniej niekatalogowanych. Dane uzyskiwane są na podstawie jednoczesnej obserwacji z kilku lokalizacji. Zautomatyzowany System Optycznej obserwacji i Śledzenia obiektów w Przestrzeni Kosmicznej ASOPEK (SSA_PL) to unikatowy system obserwacyjny do wykrywania kosmicznych śmieci i niezarejestrowanych satelitów poruszających się na niskich orbitach okołoziemskich, opracowany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz firmą Creotech Instruments SA.

Kolejne etapy rozbudowy obserwatorium będą obejmowały pozyskanie i montaż instrumentów optycznych do różnych zastosowań oraz osłony w postaci planowanej kopuły typu clamshell, pozwalającej na posadowienie w niej nawet kilku niezależnych instrumentów optycznych.

Centrum jest jednym z obserwatoriów POLSA rozmieszczonych na całym świecie i realizujących zadania w ramach międzynarodowego Partnerstwa SST (ang. Space Surveillance and Tracking) na potrzeby budowy krajowej oraz globalnej świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (ang. Space Situational Awareness). Partnerstwo SST zrzesza obecnie 15 krajów europejskich.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Tragiczny wpadek w Książnicach. Kobietę przygniótł ciągnik rolniczy

PODKARPACIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj na prywatnej posesji w miejscowości Książnice w powiecie mieleckim. 70-kobieta został przygnieciona przez ciągnik. Pomimo reanimacji, kobieta zmarła.

POLICYJNA AKCJA

„(Nie)trzeźwy poranek” na podkarpackich drogach. Zatrzymano ponad 50 kierowców

PODKARPACIE. Blisko 11 tys. skontrolowanych kierowców, 52 osoby po spożyciu alkoholu - to bilans wczorajszych działań podkarpackich policjantów na drogach regionu.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW dla Podkarpacia. W czwartek burze, ulewny deszcz i wiatr

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne w tym tygodniu ostrzeżenie przed burzami, jakie spodziewane są na Podkarpaciu. Burzom będzie towarzyszył silny wiatr, deszcz oraz miesiącami grad.

DACHOWANIE FIATA

Tragiczny wypadek w Goliszowcu. Nie żyje 20-letni kierowca

PODKARPACIE. Na trasie z Goliszowca do Rzeczycy Długiej w powiecie stalowowolskim doszło do tragicznego wypadku. 20-letni kierowca fiata stracił panowanie nad autem i dachował. Niestety, zmarł w szpitalu. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego...

BURZE, WIATR i ULEWNY DESZCZ!

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla całego woj. podkarpackiego

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z prognozowanymi burzami na terenie całego województwa podkarpackiego.

ŚMIERTELNY WYPADEK

Dachowanie samochodu na DW881 w Medyni Głogowskiej. 1 osoba nie żyje

MEDYNIA GŁOGOWSKA. Na drodze wojewódzkiej nr 881 w Medyni Głogowskiej dachował samochód, którym podróżowały trzy osoby. Wszystkie trafiły do szpitala. Niestety jedna z nich, 87-letnia pasażerka zmarła.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

Będzie bezpieczniej dla pieszych na DK9 w Głogowie Małopolskim

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie ogłosiła przetarg na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na DK9 w Głogowie Małopolskim. Inwestycja wykonana zostanie w systemie projektuj-buduj.

ZDERZENIE TRZECH POJAZDÓW

Śmiertelny wypadek na DK9 w Jadachach. Nie żyją dwie osoby

PODKARPACIE. Trzy samochody zderzyły się w Jadachach. W wypadku zginęły dwie osoby, kolejne dwie trafiły do szpitali w Tarnobrzegu i Nowej Dębie.

Reklama