Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Tropiciele Kultury" - nowy, filmowy projekt Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin

Dodano:

fot. PSAR
fot. PSAR
PODKARPACIE. Już wkrótce w sieci zadebiutuje nowy projekt stworzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. Tym razem będzie to seria filmików z udziałem dzieci, która ma „odczarować” wizyty w muzeach i pokazać je z innej perspektywy.

Wielu starszym osobom muzeum kojarzy się pewnie z kapciami, ciszą, powagą i hasłem „Nie dotykać!”. Czy zatem dzieci mogą się w nim dobrze bawić? Monika Marković z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin (PSAR) uważa, że tak. Ze swoimi współpracownikami podjęła próbę odczarowania wizyt w takich placówkach. Stowarzyszenie planuje to osiągnąć pokazując muzea, skanseny czy teatry z innej perspektywy.

PSAR przygotowuje serię ośmiu filmów pod wspólnym tytułem „Tropiciele Kultury”. Głównymi aktorami i po części scenarzystami filmów są dzieci. To one same, z wrodzoną swojemu wiekowi ciekawością, pokazują, co jest istotne i interesujące dla nich i ich rówieśników.

Pierwszy z filmów nagrano na zamku w Baranowie Sandomierskim. Dzieci przebierały się w historyczne stroje, słuchały, ile kółeczek musiał  połączyć ze sobą płatnerz, żeby powstała kolczuga i dowiadywały, kto wychodzi nocą z kominka w jednej z komnat. Kolejne produkcje pozwolą wirtualnie odwiedzić między innymi zamek w Krasiczynie, Muzeum Polskiego Radia w czy organizację podtrzymującą tradycje lasowiackie.
Reklama
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin to organizacja, która od ponad sześciu lat promuje kulturę całego regionu podkarpackiego. Na koncie mają m.in. książki, kolorowanki, puzzle i grę planszową z serii „Podkarpackie wędrówki” oraz książeczki dla dzieci o przygodach Maćka Kamińskiego, który dzięki wehikułowi czasu poznaje przeszłość Rzeszowa.

Rezultaty ich wcześniejszych projektów dostępne są na platformie Gdziecko.pl i w serwisie YouTube (kanał gdziecko.pl). Często korzystali z nich nauczyciele w dobie nauczania zdalnego. Jak mówi Monika Marković: „To wszystko, po to, by dzieci przesiąkały kulturą, by korzystanie z niej weszło im w krew. Niech poznają różnorodność świata, niech się inspirują i pobudzają swoją kreatywność. Dzięki temu lepiej zrozumieją samych siebie i swoje możliwości”.

Filmy „Tropiciele Kultury” już wkrótce opublikowane zostaną w Sieci, na stronach zarządzanych przez PSAR.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 300 nowych zakażeń na Podkarpaciu [8.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 327 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 420 osób wyzdrowiało. Nie odnotowano zgonów osób chorych na COVID-19.

Podkarpacie

Nocny wypadek na A4. Citroen uderzył w bariery

PODKARPACIE. 35-letnia kobieta kierująca citroenem, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w bariery ochronne. W zdarzeniu ucierpiała jedna z pasażerek.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [5.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 715 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 455 osób wyzdrowiało. Zmarło 9 osób. 

Podkarpacie

Blisko 700 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 9 osób [4.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 691 nowych przypadków. Kolejnych 271 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 i występowania chorób współistniejących zmarło dziewięć osób.

Podkarpacie

Stypendia dla najbardziej uzdolnionych uczniów

PODKARPACIE. Do 10 listopada potrwa nabór na stypendia dla uczniów podkarpackich szkół. Przyznanych zostanie łącznie 800 stypendiów po 5000 zł rocznie dla uczniów szkół średnich i zawodowych. 

Podkarpacie

Uzgodniono wymogi bezpieczeństwa dla tuneli na S19

PODKARPACIE. W ub. czwartek zespół do spraw bezpieczeństwa tuneli podpisał protokół końcowy ws. minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli na odcinku Babica – Domaradz. 

Podkarpacie

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Podkarpacie

Od dzisiaj ruch wahadłowy na odcinku trasy Solina - Myczków

PODKARPACIE. Jak podaje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, od dziś (3 listopada) na odcinku DW895 Solina – Myczków (powiat leski) będzie obowiązywał ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną.

Reklama