Rzeszów - Sobota, 16.11.2024
Reklama

To będzie największy most na Podkarpaciu. Podpisano akt erekcyjny

Dodano: /

fot. Paweł Podgórski / Biuro Prasowe UMWP
fot. Paweł Podgórski / Biuro Prasowe UMWP

STALOWA WOLA. 13 listopada odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie największego mostu na Podkarpaciu. Powstaje on na rzece San w Stalowej Woli.

Inwestycja realizowana jest w ramach zadania pn. „Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San”. Wykonawcą jest firma Strabag. Umowę podpisano pod koniec września 2023 roku. Wartość kontraktu to blisko 380 mln zł. Ponad 95 mln zł pochodzi z dofinansowania budżetu województwa podkarpackiego. Zadanie realizowane jest w ramach rządowego programu „Mosty dla regionów”.

Zakres robót obejmuje budowę w nowym śladzie oraz rozbudowę istniejącego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 o długości 4,6 km. Nowa trasa będzie przebiegać przez gminy Stalowa Wola, Pysznica oraz Radomyśl nad Sanem, a także przez miejscowości Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa.

W ramach inwestycji powstaną również obiekty inżynierskie, w tym: most na rzece San oraz rzece Bukowa, trzy wiadukty drogowe oraz 5 przepustów.

Największy most na Podkarpaciu

Długość mostu, który powstaje w Stalowej Woli wyniesie 1760 metrów, co oznacza, że będzie najdłuższy na Podkarpaciu oraz trzeci pod względem długości w Polsce. „Składać się będzie z 4 sekcji – niezależnych pomostów, którym nadano odrębne nazwy: estakada południowa, most główny, estakada dojazdowa, estakada północna. Główna część mostu będzie posiadać konstrukcję wantową z dwoma pylonami i wykonana będzie w technologii extradosed, która łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego” – informuje wykonawca inwestycji, firma Strabag.

Reklama

Do budowy mostu zużytych zostanie ponad 40 tys. m3 betonu, 7 tys. ton stali zbrojeniowej, a także pale prefabrykowane, których łączna długość to ok. 20 km. Obiekt powstaje w technologii MSS.


Podpisanie aktu erekcyjnego / fot. Paweł Podgórski - Biuro Prasowe UMWP

Prace przy realizacji inwestycji trwają już ponad rok. Zakończono właśnie ważny etap, jakim była budowa podpór nowego mostu na rzece San w Stalowej Woli. 13 listopada 2024 r. odbyło się odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego, wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie obiektu.

Zakres całej inwestycji obejmuje również budowę m.in. oświetlenia, chodników, ciągów pieszo-rowerowych.

Zakończenie budowy mostu i drogi planowane jest na listopad 2026 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

PODKARPACIE. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym.

Podkarpacie

Trwa remont na zamku w Łańcucie. Prace odbywają się w Oranżerii i Ujeżdżalni [FOTO]

ŁAŃCUT. Muzeum-Zamek w Łańcucie realizuje dwa wielomilionowe projekty, dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu spada liczba przechodni i porad lekarskich

PODKARPACIE. Na koniec 2018 roku w województwie podkarpackim funkcjonowało 1721 placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, w tym 1229 przychodni i 492 praktyki lekarskie.

Podkarpacie

Otwarto nowy most na Wisłoku

W miejscowości Czarna koło Łańcuta oddano do użytku nowy most na Wisłoku, który zastąpił starą przeprawę. Poprzednia konstrukcja miała ograniczony tonaż i nie odpowiadała obowiązującym normom i potrzebom transportowym.

Podkarpacie

Otwarto nowe Centrum Medyczne z pawilonem diagnostyczno-zabiegowym

ŁAŃCUT. Nowoczesny pawilon diagnostyczno- zabiegowy w Łańcucie to kolejna inwestycja w podkarpackiej służbie zdrowia.

Podkarpacie

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Podkarpacie

Na dębickim odcinku A4 kierowca miał na liczniku 248 km/h. Interweniowała grupa „Speed”

PODKARPACIE. Kierowca mercedesa stracił prawo jazdy na trzy miesiące i został ukarany mandatem i 10 punktami karnymi.

Reklama