Rzeszów - Czwartek, 06.03.2025
Reklama

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Zamknięty MOP w Stobiernej

Dodano: /

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. W związku z pracami przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka, od poniedziałku 3 marca nieczynny będzie MOP w Stobiernej przy S19 (kierunek Lublin).

Miejsce Obsługi Podróżnych w Stobiernej będzie wyłączone z użytkowania do końca 2025 r. Najbliższym otwartym Miejscem Obsługi Podróżnych w ciągu drogi ekspresowej S19 w kierunku Lublina będzie MOP Kamień znajdujący się pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ a Kamień.

Z kolei od grudnia 2024 roku zamknięty jest również MOP Nienadówka przy S19 (kierunek Rzeszów). - Zamknięcie MOP-u spowodowane jest charakterem prac przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka – wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. TO miejsce również pozostanie wyłączone z użytkowania do końca br.

S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka

Reklama

Droga ekspresowa S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Obecnie jest tam trzypasowa jezdnia w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Docelowa nośność wyniesie 11,5 t/oś.

Roboty obejmą również dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i urządzeń ochrony środowiska. Przebudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna. Węzły Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, które posiadają pełny, docelowy przekrój dwujezdniowy nie będą wymagały rozbudowy.

W ramach inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie w tym, m.in.: estakada o długości ponad 155 m w Nienadówce, dwa wiadukty, trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty.

Zadanie obejmuje także budowę czterech przejść dla zwierząt średnich, cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne. Posadzona zostanie zieleń dogęszczająca, izolacyjna, krajobrazowa i naprowadzająca. Powstaną też urządzenia oczyszczające ścieki opadowe z jezdni i osłony przeciwolśnieniowe.

Ponadto w ramach inwestycji istniejący MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II. Oznacza to, że w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe. Istniejąca stacja benzynowa zlokalizowana przy dawnej DK19 w Stobiernej zostanie podłączona do drogi ekspresowej S19. Tym samym kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa będą mogli zatankować swoje pojazdy.

Głównym celem inwestycji jest zapewnienie na całej trasie Via Carpatia na terenie Polski przekroju o minimalnych parametrach 2x2 (dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu). Istotna jest także likwidacja tzw. wąskiego gardła, powodującego utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz na dojeździe do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Portu Lotniczego w Jasionce. Dzięki dobudowie drugiej jezdni poprawi się komfort jazdy oraz zwiększy bezpieczeństwo ruchu.

Odcinek realizowany jest w systemie Projektuj i buduj w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Koszt inwestycji to 272 830 814,75 zł. Prace mają zakończyć się w II połowie 2026 r.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na niestrzeżonym przejściu kolejowym

PODKARPACIE. Dwaj mieszkańcy gminy Jasło w wieku 25 i 26 lat jadąc drogą powiatową w kierunku Tarnowca, na przejeździe kolejowym wjechali w bok szynobusu.

Podkarpacie

Spada liczba wypożyczeni i zbiorów w bibliotekach

PODKARPACIE. W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 674 biblioteki i filie biblioteczne oraz 41 punktów bibliotecznych.

Podkarpacie

Podkarpackie w czołówce pod względem leczenia uzdrowiskowego

W 2018 roku na terenie województwa funkcjonowało 25 szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów.

Podkarpacie

Strażacy, podczas akcji gaszenie słony, odnaleźli ciało kobiety

PODKARPACIE. Ciało kobiety odkryli wczoraj strażacy podczas akcji gaszenia słomy na polu uprawnym w Nienaszowie.

Podkarpacie

Funkcjonariusze CBA w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie. Chodzi m.in. o podatki od nieruchomości

STRZYŻÓW. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na 3 września 2019 r.

Podkarpacie

Oddano na użytku nowy łącznik drogowy do autostrady

PODKARPACIE. Ma długość dwóch kilometrów i łączy zjazd z autostrady A4 w węźle „Przeworsk” do drogi krajowej nr 94 w miejscowości Gwizdaj.

Podkarpacie

Ktoś zakopał w lesie żywego psa. Policja poszukuje jego właściciela [AKTUALIZACJA]

PODKARPACIE. Zakopane żywcem zwierzę odkrył przypadkowy przechodzień, który spacerował z wnukami po lesie.

Podkarpacie

W Bieszczadach żyje 551 żubrów. Czy ich liczebność zaczyna być problemem?

PODKARPACIE. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku mówił m.in. o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów.

Reklama