Rzeszów - Czwartek, 06.03.2025
Reklama

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Zamknięty MOP w Stobiernej

Dodano: /

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. W związku z pracami przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka, od poniedziałku 3 marca nieczynny będzie MOP w Stobiernej przy S19 (kierunek Lublin).

Miejsce Obsługi Podróżnych w Stobiernej będzie wyłączone z użytkowania do końca 2025 r. Najbliższym otwartym Miejscem Obsługi Podróżnych w ciągu drogi ekspresowej S19 w kierunku Lublina będzie MOP Kamień znajdujący się pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ a Kamień.

Z kolei od grudnia 2024 roku zamknięty jest również MOP Nienadówka przy S19 (kierunek Rzeszów). - Zamknięcie MOP-u spowodowane jest charakterem prac przy rozbudowie drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka – wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. TO miejsce również pozostanie wyłączone z użytkowania do końca br.

S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka

Reklama

Droga ekspresowa S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Obecnie jest tam trzypasowa jezdnia w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Docelowa nośność wyniesie 11,5 t/oś.

Roboty obejmą również dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i urządzeń ochrony środowiska. Przebudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna. Węzły Sokołów Małopolski Północ i Jasionka, które posiadają pełny, docelowy przekrój dwujezdniowy nie będą wymagały rozbudowy.

W ramach inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie w tym, m.in.: estakada o długości ponad 155 m w Nienadówce, dwa wiadukty, trzynaście przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy i dwa przepusty.

Zadanie obejmuje także budowę czterech przejść dla zwierząt średnich, cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 3 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne. Posadzona zostanie zieleń dogęszczająca, izolacyjna, krajobrazowa i naprowadzająca. Powstaną też urządzenia oczyszczające ścieki opadowe z jezdni i osłony przeciwolśnieniowe.

Ponadto w ramach inwestycji istniejący MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II. Oznacza to, że w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe. Istniejąca stacja benzynowa zlokalizowana przy dawnej DK19 w Stobiernej zostanie podłączona do drogi ekspresowej S19. Tym samym kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa będą mogli zatankować swoje pojazdy.

Głównym celem inwestycji jest zapewnienie na całej trasie Via Carpatia na terenie Polski przekroju o minimalnych parametrach 2x2 (dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu). Istotna jest także likwidacja tzw. wąskiego gardła, powodującego utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz na dojeździe do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Portu Lotniczego w Jasionce. Dzięki dobudowie drugiej jezdni poprawi się komfort jazdy oraz zwiększy bezpieczeństwo ruchu.

Odcinek realizowany jest w systemie Projektuj i buduj w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Koszt inwestycji to 272 830 814,75 zł. Prace mają zakończyć się w II połowie 2026 r.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wojewoda powołała konsultantów wojewódzkich

Ewa Leniart wręczyła powołania na pięcioletnią kadencję konsultantom wojewódzkim w pięciu dziadzinach.

Podkarpacie

Dwa śmiertelne wypadki na Podkarpackich drogach. W obydwu przypadkach chodzi o pieszych

PODKARPACIE. Wczoraj w nocy policjanci pracowali na miejscu dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Podkarpacie

Policyjny pościg za 23-latkiem

PODKARPACIE. Policjanci prowadzili pościg za kierowcą audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. 

Podkarpacie

Samochód wypadł z drogi i dachował. Kierowca nie przeżył

PODKARPACIE. Mimo wysiłków ratowników, życia 55-letniego mężczyzny nie udało się uratować.

Podkarpacie

Ukradł rower, bo nie chciało mu się iść pieszo. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE. Za kradzież grozi 19-latkowi 5 lat pozbawienia wolności.  

Podkarpacie

Motocyklista potrącił na przejściu pieszego. Zginęli obaj

TARNOBRZEG. Do zdarzenia doszło 17 sierpnia około godz. 21, na ulicy Sikorskiego w Tarnobrzegu.

Podkarpacie

Siedem osób zatrzymanych w trakcie festiwalu w Cieszanowie

CIESZANÓW. Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali siedem osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe.

Reklama