Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Egzotyczne zwierzęta ujawniono w busie, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. Były umieszczone w workach i pudełkach, które znajdowały się w czterech, staranne starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Kierowca, który je transportował, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Funkcjonariusze KAS poprosili pracowników Ogrodu Zoologicznego w Zamościu oraz koordynatora ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie o pomoc we wstępnej identyfikacji zwierząt. Jak się okazało, spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską. W busie przewożonych było 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. EUR.
Reklama
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego.

Przewóz okazów CITES przez granicę, bez zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zakończono śledztwo ws. wypadku w Medyni Głogowskiej. Sprawcy grozi 12 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE.  Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Łańcucie.

Podkarpacie

Policyjna akcja „Boże Narodzenie 2019”. 42 osoby nietrzeźwe i 17 wypadków bez ofiar

RZESZÓW, PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci zakończyli tegoroczne działania "Boże Narodzenie 2019".

Podkarpacie

Poszukiwało go kilkadziesiąt osób. Jego ciało odnaleziono w rzece

PODKARPACIE. Policjanci i strażacy prowadzili poszukiwania 63-letniego mieszkańca powiatu ropczycko-sędziszowskiego, który w piątek wyszedł z domu i nie powrócił.

Podkarpacie

Nietypowa interwencja policji. W budynku gospodarczym był wilk

PODKARPACIE. Nietypowe zgłoszenie otrzymali kilka dni temu strzyżowscy policjanci.

Podkarpacie

GDDKiA o drogach krajowych na Podkarpaciu w 2019 roku. Na jakim etapie jest S19 do Barwinka?

PODKARPACIE. W 2020 roku zaplanowano prace budowlane na 54 km S19. 

Podkarpacie

Tragiczny w skutkach pożar niedaleko Kolbuszowej

PODKARPACIE. Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali 23 grudnia po godzinie 14.00.

Podkarpacie

Od wtorku rozpoczyna się policyjna akcja „Boże Narodzenie 2019”

PODKARPACIE. Tegoroczne działania trwać będą od wtorku 24 grudnia do niedzieli 29 grudnia.

Podkarpacie

Intensywne opady deszczy na Podkarpaciu utrzymają się do wtorku

PODKARPACIE. Opady utrzymają się od godz. 07:50 dnia 23.12.2019 do godz. 14:00 dnia 24.12.2019.

Reklama