Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Egzotyczne zwierzęta ujawniono w busie, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. Były umieszczone w workach i pudełkach, które znajdowały się w czterech, staranne starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Kierowca, który je transportował, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Funkcjonariusze KAS poprosili pracowników Ogrodu Zoologicznego w Zamościu oraz koordynatora ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie o pomoc we wstępnej identyfikacji zwierząt. Jak się okazało, spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską. W busie przewożonych było 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. EUR.
Reklama
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego.

Przewóz okazów CITES przez granicę, bez zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nie ma zagrożenia koronawirusem na Podkarpaciu. Pod obserwacją było 9 osób

PODKARPACIE. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego przebywa 9 osób, które w ostatnim czasie przebywały w Chinach.

Podkarpacie

Kolejny odcinek S19 z zezwoleniem na realizacje inwestycji drogowej

PODKARPACIE. . Wojewoda Podkarpacki podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na odcinku S19 na trasie Nisko Południe – Podgórze.

Podkarpacie

Miał licznik samochodowy cofnięty o ok. 300 tys. km

PODKARPACIE. Z licznika rekordzisty od listopada ubiegłego roku ubyło blisko 300 tys. kilometrów.

Podkarpacie

Otwarto obwodnicę Sanoka

SANOK. 31 stycznia br. nastąpiło oficjalne otwarcie obwodnicy Sanoka. 

Podkarpacie

Jolanta Sawicka nowym wicewojewodą podkarpackim

PODKARPACIE. Jolanta Sawicka z dniem 31 stycznia objęła funkcję wicewojewody podkarpackiego.

Podkarpacie

Otwarto obwodnicę Lubaczowa. W piątek oddadzą do użytku obwodnicę Sanoka

W zeszłym tygodniu oficjalnie otwarto obwodnicę Lubaczowa, a już jutro do użytku kierowców oddana zostanie obwodnica Sanoka.

Podkarpacie

16-latkowi petarda wybuchła w dłoni. Chłopak trafił do szpitala

PRZEMYŚL. Z niegroźnymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji.

Podkarpacie

Wyremontują drogę na odcinku Sanok-Zagórz. Przetarg wygrała firma z Rzeszowa

SANOK, RZESZÓW. Inwestycja ma zostać wykonana w terminie 32 miesięcy od daty oficjalnego podpisania umowy na realizacje.

Reklama