Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Pytony, boa, warany… Udaremniony przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów w Korczowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów. Zwierzęta przekazano na kwarantannę do ZOO w Zamościu.

Egzotyczne zwierzęta ujawniono w busie, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. Były umieszczone w workach i pudełkach, które znajdowały się w czterech, staranne starannie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach. Kierowca, który je transportował, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Funkcjonariusze KAS poprosili pracowników Ogrodu Zoologicznego w Zamościu oraz koordynatora ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie o pomoc we wstępnej identyfikacji zwierząt. Jak się okazało, spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 okazów objętych jest Konwencją Waszyngtońską. W busie przewożonych było 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. EUR.
Reklama
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego.

Przewóz okazów CITES przez granicę, bez zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Kierowca zasnął za kierownicą. Uderzył w tył autobusu i bariery energochłonne

PODKARPACIE. Do zderzenia doszło około godz. 1 w nocy na autostradzie w kierunku Rzeszowa.

Podkarpacie

Tragedia na dworcu kolejowym. Mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający pociąg

ZAGÓRZ. Wczoraj przed godz. 18, dyżurny sanockiej policji został powiadomiony o wypadku na dworcu kolejowym w Zagórzu.

Podkarpacie

Policjant chciał zablokować drogę pijanemu kierowcy. 76-latek uderzył w samochód i odjechał

PODKARPACIE. Okazało się, że 76-letni mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

Podkarpacie

Coraz więcej innowacyjnych przedsiębiorstw na Podkarpaciu

RZESZÓW. W latach 2016-2018 odsetek przedsiębiorstw przemysłowych aktywnych innowacyjnie na Podkarpaciu wyniósł 34,8%.

Podkarpacie

Tir najechał na tył busa w Niebylcu. Utrudnienia trwały cztery godziny

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło dziś w Niebylcu.

Podkarpacie

Ok. 200 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

PODKARPACIE. Pomimo silnych wiatrów, w nocy z 9 na 10 lutego, nikt nie odniósł obrażeń.

Podkarpacie

Zakładał swojej babci sznur na szyję. Teraz za znęcanie się nad nią grozi mu 8 lat więzienia

PODKARPACIE. Za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą starszą, nieporadną, kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama