Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

Premiera filmu "Podkarpackie to Ty. Fenomen miejsca. Fenomen ludzi"

Dodano:

PODKARPACIE. Podkarpackie to Ty. Fenomen miejsca. Fenomen ludzi” – to tytuł filmu promującego Fundusze Europejskie, opisującego nieznane lub mniej znane historie ludzi, którzy postawili na PODKARPACIE. Film powstał na zlecenie samorządu Województwa Podkarpackiego. Jego premiera odbyła się 12 listopada o godz. 20.00 na kanale YouTube „Odmienione Podkarpackie”.

Kanwą filmu jest osiem inspirujących historii o poszukiwaniu własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi. Bohaterowie to ludzie, którzy podjęli świadomą decyzję, aby pozostać właśnie tutaj, na Podkarpaciu. Aby tutaj się uczyć i rozwijać, tutaj tworzyć i realizować swoje projekty i tutaj przekładać pasje na swoje szanse. Fundusze Unijne wspierają decyzje naszych bohaterów, a później ich projekty. Często to właśnie dzięki dostępności środków unijnych decydują się na realizację swojego pomysłu, na dalsze rozwijanie biznesu, albo kształcenie w nowym zawodzie.
 
Film wychodzi jednak poza personalne ramy. Wyłania się z niego kompleksowy obraz Podkarpacia, z jego wykorzystanymi, ale również niewykorzystanymi możliwościami, budzącym się do życia lokalnym patriotyzmem oraz niesamowitą siłą i zaradnością, jaką wykazują się mieszkańcy regionu w codziennym życiu. Wybrzmiewa z niego duma z tego, co udało im się do tej pory osiągnąć i z tego, co region ma do zaoferowania. Coraz większa jest również świadomość, że „Podkarpackie to ja” i to „ode mnie” zależy czy sięgnę po swoje marzenia, czy też poddam się już na starcie, oddając walkoverem swoją szansę innym.

Film możecie obejrzeć poniżej:
 

 
Obsada
 
Marek Janowski  - ratownik medyczny i współpracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, regionalista i fascynat historii.
 
Zawsze byliśmy Europejczykami. Uważam, że nie powinniśmy mieć absolutnie jakichkolwiek kompleksów. Ja bym powiedział nawet, że tu jest serce Europy - Europa Środkowo-Wschodnia. Ponad tysiącletnia historia nas zobowiązuje do tego, aby być dumnym.
 
Justyna Wesołowska – stylistka i projektantka mody, prezes Fundacji Artystycznej Gamon, promotor kultury lasowiackiej.
           
Tutaj, na Podkarpaciu, taka pracownia? Nie, nie dajemy szans, że będą kobiety chciały szyć na miarę, bo my szyjemy na miarę, projektujemy. A okazało się, że da się.
 
Ilona Dusza – Kowalska – prezes Fundacji Rzeszowskiej, manager kultury i dziedzictwa regionalnego.
           
Zawsze uważałam będąc nastolatką, że Rzeszów to jest absolutna dziura, a Podkarpacie nie ma nic do zaoferowania. W związku z tym wyjechałam na studia do Wrocławia i tam zobaczyłam co to jest lokalny patriotyzm. Wtedy zrozumiałam, że muszę wrócić do Rzeszowa, bo to moje miasto i mój region, który chcę rozwijać.
 
Marek Kubin i Anna Kochman – prowadzą spółdzielnię socjalną Dzikie Wino, wdrażają projekty z zakresu ekonomii społecznej.
 
Tu były ogromne migracje i zmiany struktur społecznych, zwłaszcza po tak zwanej akcji Wisła, kiedy cała społeczność rusińska została stąd po prostu wysiedlona. Po wojnie było bardzo dużo ludzi przesiedlonych w te rejony i myślę, że nie wytworzyło się przywiązanie… jeszcze. Cierpliwie czekamy.
           
Stanisław Myszkowski – przedsiębiorca, właściciel Game Over Cycles.
           
Mieszkałem w Hamburgu, mieszkałem w Monachium, mieszkałem w wielu miejscach na świecie, ale naprawdę tutaj [red. na Podkarpaciu] jestem szczęśliwy.
 
Sylwia Draus – Ciepluch – współwłaścicielka marki kosmetyków naturalnych BIOnly, pasjonatka zielarstwa i ziołolecznictwa.
 
Reklama
Ja jestem patriotką lokalną. Uwielbiam Rzeszów, uwielbiam Podkarpacie, wychowałam się w Bieszczadach. Na Podkarpaciu mamy wszystko czego potrzebujemy dla rozwoju naszego biznesu.
 
Agnieszka i Filip Pasek – właściciele Kuźni Skarbów, prowadzą fundację Wykuci w Ogniu.
 
Mam nadzieję, że coś dobrego tutaj przynieśliśmy do tej miejscowości. Myślę, że jesteśmy tu szczęśliwi.
 
Katarzyna Ruchlewicz – studentka 1-go roku Politechniki Rzeszowskiej, przyszły mechanik lotniczy.
 
Jako dziecko miałam zawsze głowę utkwioną w górę, patrzyłam na samoloty i myślałam jakie to fajne. Mama i siostra były przeciwko, ale tata i brat zachęcali. W końcu dziadek był mechanikiem lotniczym i geny zobowiązują.
 
 
O twórcach filmu
 
Za koncepcję i produkcję filmu odpowiada DogFilm Studio Filmowe, wielokrotny zwycięzca konkursów Camerimage 2017, 2018, 2019. Za sterami reżyserskimi usiadł Paweł Nazaruk, scenarzysta, producent, reżyser i operator filmowy. Dwukrotny stypendysta Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Twórca wielu nagradzanych w Polsce i za granicą autorskich filmów i seriali dokumentalnych, w tym: Dziura do piekła, To się ciągle wydarza, Searching for Hell, Miłość Polsko/Ruskaja Lubow. Do współpracy reżyserskiej zaproszony został także Arkadiusz Bartosiak, wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych i krótkich metraży, autor książkowych wywiadów z Andrzejem Sewerynem, Markiem Dyjakiem i Jackiem Gmochem.
 
O kampanii Podkarpackie to Ty
 
Podkarpackie to Ty to kampania promująca efekty wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 oraz Funduszy Europejskich w regionie. W kampanii postawiliśmy na szczerość i prawdziwość. Dlatego oddaliśmy głos naszym mieszkańcom – dotychczasowym beneficjentom Funduszy Europejskich, mając tym samym nadzieję, że staną się inspiracją dla przyszłych beneficjentów. Opowiedzieliśmy ich historie za pomocą różnych środków przekazu, od spotów TV, poprzez pokazanie bohaterów w ciekawej szacie graficznej na banerach, do mediów społecznościowych (Facebook, Instagram i YouTube), za pomocą których dostarczaliśmy  treści dotyczące bohaterów i regionu. Nasze posty, zdjęcia i krótkie formy filmowe, cieszyły się ogromną popularnością wyrażoną w licznych komentarzach i polubieniach. Mówiliśmy o bardzo ważnej roli, jaką odgrywają Fundusze Europejskie w regionie, ale również słuchaliśmy mieszkańców, którzy chętnie dzielili się z nami swoimi spotrzeżeniami.

Pełnometrażowy film dokumentalny Podkarpackie to Ty. Fenomen miejsca. Fenomen ludzi. jest zwieńczeniem całej kampanii, a także pewnego rodzaju podziękowaniem dla mieszkańców regionu za ostatnie sześć lat. Mamy nadzieję, że nasz film stanie się inspiracją dla wielu ludzi na Podkarpaciu, którzy mają chęć do działania i inicjatywę do tego, aby podjąć życiowe wyzwania i rozwijać siebie, a tym samym cały region, wraz z Funduszami Europejskimi.
  
Realizacja filmu oraz kampanii
 
Scenariusz i reżyseria: Paweł Nazaruk
Współpraca reżyserska: Arkadiusz Bartosiak
Producent zamawiający: Wioletta Rejman (UMWP)
Koordynacja produkcji: Sylwia Tęcza (UMWP), Joanna Skrzypek (UMWP)
Produkcja marketingu: Agnieszka Sorycz
Zdjęcia: Paweł Nazaruk, Arkadiusz Bartosiak
Realizacja dźwięku: Patryk Szyszko
Makijaż: Marta Jarosh, Sylwia Ostrowska
Zdjęcia lotnicze: Janek OSN
Oprawa graficzna: Aleksander Struczyk, Antoni Serkowski
Postprodukcja obrazu: Leo Kondratowicz
Postprodukcja dźwięku: Patryk Szyszko
© Dogfilm Studio
www.dogfilm.pl
 
W filmie wykorzystano utwór:


Drewniane Domy – Subcarpathians
Muzyka – Marcin Jadach, Bartłomiej Prucnal
Słowa - Eskaubei


 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Śmiertelne potrącenie pieszego na DK28. Pomimo akcji reanimacyjnej 40-latek zmarł

PODKARPACIE. Do tego tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 4 stycznia po godz. 19, w Trzcinicy na drodze krajowej nr 28.

Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DK 19. Nie żyją dwie osoby, dwoje dzieci rannych

Do wypadku doszło przed godz. 3:00 na odcinku drogi krajowej nr 19 między Niskiem a Janowem Lubelskim.

Podkarpacie

Najważniejsze inwestycje drogowe na Podkarpaciu. GDDKiA podsumowała 2018 rok

PODKARPACIE. W realizacji jest ponad 54 km drogi ekspresowej S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu.

Podkarpacie

Autobus z 18 pasażerami zsunął się do rowu

PODKARPACIE. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie doznał obrażeń.

Podkarpacie

Czy warunki życia na Podkarpaciu uległy poprawie?

PODKARPACIE. GUS przygotował raport o warunkach życia ludności w województwie podkarpackim w latach 2013-2017.

Podkarpacie

Trwają poszukiwania 16-latki. Od sylwestra nie wróciła do domu

PRZEWORSK. Dziewczyna w dniu 31 grudnia 2018 roku w godzinach przedpołudniowych wyjechała do znajomych na sylwestra i do chwili obecnej nie powróciła.

Podkarpacie

42-latek z Mielca popełnił cztery przestępstwa jednego wieczoru

MIELEC. Mężczyźnie grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Najpierw spowodował kolizję, później uciekł. 19-latek miał 1,6 promila alkoholu w organizmie

KROSNO. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na przykościelny parking i uszkadził trzy samochody.

Reklama