Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Polskie nazwy miast na znakach drogowych

Dodano:

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA
PODKARPACIE. Obok polskich nazw zagranicznych miast na znakach drogowych znajdą się także ich odpowiedniki zapisane w oryginalnej formie.

Wczoraj na Podkarpaciu rozpoczęto realizację zapisów nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach -  nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych będą zapisywane także po polsku.

„Powinniśmy pamiętać, że nazwy miejscowości w krajach sąsiednich mają często również polskie brzmienie. Dzięki przygotowanej przez nas zmianie w prawie pojawią się one wreszcie na drogowskazach przy naszych drogach.  Wprowadzanie nowego oznakowania rozpoczynamy od podkarpackiego odcinka  autostrady A4” – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na Podkarpaciu zmiany zostaną wprowadzone na 94 znakach drogowych ustawionych przy autostradzie A4 i drogach krajowych: DK19, DK94. Łączny koszt wprowadzenia zmian to ok. 200 tys. zł, z czego połowa to koszt zmian w oznakowaniu podkarpackiego odcinka autostrady A4. W pierwszej kolejności nowe oznakowanie będzie wdrażane na autostradzie A4, co planowane jest w terminie do 1 listopada 2019 roku.

Będzie to realizowane na zasadzie wklejek, a więc bez wymiany tablic, a jedynie zastępując obecnie funkcjonujące nazwy miejscowości nowymi, pisanymi w języku polskim na już istniejących znakach. Dostosowanie znaków drogowych do nowych wymagań będzie następowało stopniowo, przy uwzględnieniu ich bieżącego utrzymania i zmieniającej się sieci dróg. GDDKiA planuje zrealizować wymianę oznakowania na całej zarządzanej sieci dróg do końca 2020 roku. Rozporządzenie daje czas na wprowadzenie zmian do 31 grudnia 2028 r.
Reklama
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 13 maja br., nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym. Obie nazwy będą zapisywane w jednym wierszu - w pierwszej kolejności po polsku, a następnie w oryginale, w nawiasie. Będzie to duże ułatwienie dla osób, które nie znają pisowni nazw zagranicznych miast w języku państwa, na terenie którego są położone.

Jeżeli natomiast nazwa w języku oryginalnym ma tożsamą pisownię z nazwą po polsku, albo gdy nazwa w języku oryginalnym nie ma odpowiednika w języku polskim, umieszcza się tylko nazwę w języku oryginalnym i nie stosuje się nawiasu. Na znaku, z prawej strony nazwy miasta w sąsiednim państwie, podawany będzie również znak oznaczający to państwo w ruchu międzynarodowym, np. Lwów (Lviv) UA oraz Wilno (Vilnius) LT.

Przepisy zmienionego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach weszły w życie 28 maja 2019 r.

Źródło: GDDKiA
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

4 promile alkoholu u kierowcy, który dachował

PODKARPACIE. 35-letni kierowca vw golfa stracił panowanie nad pojazdem.

Podkarpacie

Pożar budynku mieszkalnego w Kańczudze. Zginął 57-latek

PODKARPACIE. Trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn tego tragicznego zdarzenia.

Podkarpacie

Podkarpacie ponownie nawiedzi silny wiatr

PODKARPACIE. Silny wiatr w pięciu powiatach.

Podkarpacie

Kierowca zasnął za kierownicą. Uderzył w tył autobusu i bariery energochłonne

PODKARPACIE. Do zderzenia doszło około godz. 1 w nocy na autostradzie w kierunku Rzeszowa.

Podkarpacie

Tragedia na dworcu kolejowym. Mężczyzna wpadł pod nadjeżdżający pociąg

ZAGÓRZ. Wczoraj przed godz. 18, dyżurny sanockiej policji został powiadomiony o wypadku na dworcu kolejowym w Zagórzu.

Podkarpacie

Policjant chciał zablokować drogę pijanemu kierowcy. 76-latek uderzył w samochód i odjechał

PODKARPACIE. Okazało się, że 76-letni mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

Podkarpacie

Coraz więcej innowacyjnych przedsiębiorstw na Podkarpaciu

RZESZÓW. W latach 2016-2018 odsetek przedsiębiorstw przemysłowych aktywnych innowacyjnie na Podkarpaciu wyniósł 34,8%.

Reklama