Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Policjanci z Podkarpacia podsumowali 2018 rok. Wzrosła wykrywalność przestępstw kryminalnych

Dodano:

fot. KWP Rzeszów
fot. KWP Rzeszów
PODKARPACIE. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa podczas odprawy służbowej omówił osiągnięcia podkarpackich policjantów w roku 2018. W obecności władz wojewódzkich oraz kadry kierowniczej podkarpackiej Policji przedstawił poziom realizacji zadań i przedsięwzięć w garnizonie.

W garnizonie podkarpackim służy 4.511 policjantów, 528 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 604 pracowników cywilnych. Najwięcej, 2.934 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1.379, a w służbie wspomagającej 106. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 4 do 15 lat.  W 2018 r. służbę na Podkarpaciu rozpoczęło 145 policjantów.

Wykrywalność przestępstw

W 2018 roku w województwie podkarpackim popełniono 24.921 przestępstw, o 4.797 mniej niż rok wcześniej. Wykrywalność sięga 77,2%.

Liczba przestępstw kryminalnych wyniosła 15.407, to więcej niż przed rokiem. Wpływ na to miała zmiana przepisów karnych dotyczących przestępstwa niealimentacji. Wprowadzone zmiany sprawiły, że w ciągu roku liczba przestępstw niealimentacji wzrosła o 1.429. Wykrywalność przestępstw kryminalnych (bez niealimentacji) wyniosła 60,6%, a wszystkich przestępstw kryminalnych 65,8%.

Przestępstwa określane mianem pospolitych, obejmują siedem kategorii przestępstw najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców. To między innymi bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, włamania, uszkodzenia ciała i zniszczenie mienia. Ogólna liczba przestępstw tego rodzaju wyniosła 6.385, to o blisko 400 mniej niż rok wcześniej. W 2017 roku było ich 6.778. Ich wykrywalność wzrosła o 1,7%.

W ciągu roku odnotowano 16 zabójstw lub ich usiłowanie, rok wcześniej takich czynów było 13. Znacząco natomiast spadła liczba rozbojów, odnotowano ich 169, rok wcześniej było ich 218, to mniej o 22,5%. Mniej było kradzieży, ich liczba spadła z 2.702 do 2.464, to jest o 8,8%.  Zmniejszyła się też liczba włamań, odnotowano ich 1.695 (rok wcześniej 1.720), przy czym znacząco, o 14,2% wzrósł poziom ich wykrywalności (48,1%) .

W minionym roku na Podkarpaciu skradziono 73 samochody, o 2 więcej niż rok wcześniej. Spadła liczba przestępstw uszkodzenia mienia - 1.308, w 2017 r. było ich 1.382.

Zmniejszyła się również liczba przestępstw drogowych z 3.467 w 2017 r. do 3.190 w roku 2018. Istotnie, o 320, spadła też liczba przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W 2018 r. było ich 2.417, a rok wcześniej 2.737.

Przestępczość narkotykowa i gospodarcza

Podkarpaccy policjanci ujawnili 1177 przestępstw narkotykowych, likwidując 51 upraw konopi oraz zabezpieczając między innymi około 194 kg marihuany, 12 kg amfetaminy, blisko półtora kilograma mefedronu i innych narkotyków.

Warto również wspomnieć, że w ubiegłym roku stwierdzono 5.274 przypadków, w których popełniono przestępstwo gospodarcze. W 2018 roku podkarpaccy funkcjonariusze zabezpieczyli majątek o łącznej wartości 20.492.030 złotych, ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Równocześnie odzyskano mienie utracone w wyniku przestępstwa o wartości 19.851.878 złotych.
Reklama
Podkarpackie drogi

W ubiegłym roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1.450 wypadków, o 263 mniej niż przed rokiem.  W tych wypadkach śmierć poniosło 125 osób (o 1 więcej), a 1.733 zostały ranne (ta liczba zmniejszyła się o 304). Wzrosła liczba kolizji, w ciągu całego roku odnotowano ich 18.495. Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu, było ich o ponad 300 mniej.

Imprezy masowe

Policjanci w ciągu całego roku zabezpieczali 329 imprez masowych, w tym 198 o charakterze sportowym (69 meczów piłki nożnej), oraz 131 masowych imprez artystyczno-rozrywkowych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od ponad dwóch lat. W tym czasie mieszkańcy Podkarpacia wskazali blisko 47 tysięcy miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe.

Wszystkie zostały zweryfikowane, a blisko połowa została potwierdzona. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazują przekraczanie dozwolonej prędkości (18.060), nieprawidłowe parkowanie (9.490) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (7.677).

Działania profilaktyczne

W 2018 r. zrealizowano między innymi kilka wojewódzkich programów profilaktycznych "Cyberbezpieczni", "Bezpieczny Senior", "Bezpieczny Ogród", "Ostrożnie-Pies" oraz "Pseudokibic" oraz "Rowerem bezpiecznie".

Podejmowano również wiele cyklicznych akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo...", "Bezpieczna Droga do szkoły", "Bezpieczne Wakacje" czy "Ograniczyć Wandalizm". W ciągu roku policjanci przeprowadzali spotkania z dziećmi, ich rodzicami, pedagogami i seniorami.
Kontynuowano program "Dzielnicowy bliżej nas", który służy wzmocnieniu roli dzielnicowego, jako policjanta pierwszego kontaktu.

Przywracanie posterunków

Od 2016 r. złożono 29 wniosków o przywrócenie bądź utworzenie posterunku Policji. Część z nich już zyskała akceptację. Do tej pory przywrócono 10 posterunków: w Korczynie, Wiśniowej, Kamieniu, Ulanowie, Jasienicy Rosielnej, Niebylcu, Chorkówce, Polańczyku, Tryńczy i Błażowej. W tym roku reaktywowany zostanie posterunek w Baligrodzie.

Ostania edycja badań CBOS pokazała, że 74% Polaków dobrze ocenia działania Policji. To najwyższa ocena od 1990 roku, która jednocześnie sprawiła, że Policja jest najlepiej ocenianą instytucją publiczną w kraju spośród ocenianych instytucji. Jednocześnie 78% mieszkańców Podkarpacia uznało, że czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku (wg Polskiego Badania Przestępczości).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej

RZESZÓW. Na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Umożliwi ono obserwację przestrzeni kosmicznej. Będzie również służyło do wsparcia procesów dydaktycznych...

Podkarpacie

Można składać wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic

PODKARPACIE. Wystartował program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października br.

Podkarpacie

Pierwsze 300 m nawierzchni na S19 Babica - Jawornik

PODKARPACIE. Na odcinku S19 Babica – Jawornik ułożono próbny odcinek nawierzchni o długości 300 metrów. Teraz zostanie ona poddana badaniom.

Podkarpacie

Zmiana organizacji ruchu na S19 Sokołów Młp. Północ - Jasionka

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała harmonogram zmian organizacji ruchu, jakie będą obowiązywać w najbliższych tygodniach na przebudowywanym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ, a Jasionką.

Podkarpacie

Uderzał kotem o drzewo, martwego wrzucił do wiaderka. 82-latek usłyszał zarzut zabicia zwierzęcia

PODKARPACIE. 82-letni mieszkaniec gminy Gorzyce, podejrzany o zabicie małego kota, został objęty policyjnym dozorem. Mężczyźnie postawiono zarzut zabicia zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem, do którego się przyznał.

Podkarpacie

Powstanie nowy odcinek krajowej „dziewiątki” na Podkarpaciu. Ruszył przetarg

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na prace przygotowawcze związane z budową nowego, 60-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 9 od S74 w okolicy Tarnobrzega do węzła Rzeszów Zachód na...

Podkarpacie

Zderzenie dwóch samochodów w Czarnej. Jedna osoba w szpitalu

PODKARPACIE. Policjanci z Łańcuta wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na drodze wojewódzkiej nr 881 w miejscowości Czarna. W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiała jedna osoba.

Podkarpacie

Burzowa środa na Podkarpaciu. Ostrzeżenie IMGW

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z burzami jakie spodziewane są dziś w województwie podkarpackim.

Reklama