Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

Podkarpackie służby gotowe na zimę

Dodano:

fot. KW PSP w Rzeszowie
fot. KW PSP w Rzeszowie
PODKARPACIE. Podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym, zapewnia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W poniedziałek odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego członkowie rozmawiali o przygotowaniach do zimy. Podczas posiedzenia omówiono działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Poruszono m.in. kwestie związane z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, tematy policyjnych działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przeciwpowodziowego, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności prewencyjno -kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Rozmawiano również o gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w trudnych warunkach zimowych.

Po spotkaniu odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody Ewy Leniart, komendanta wojewódzkiego Policji nadinsp. Dariusza Matusiaka, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Marczeni i kierownika Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztofa Jurczaka.

– Okres zimowy wymaga od organów administracji publicznej ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, co z pewnością pozwoli przyczynić się do złagodzenia skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – powiedziała wojewoda zapewniając, że podkarpackie służby są w pełnej gotowości do podjęcia wszelkich działań w sezonie zimowym.
 
Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia


Na Podkarpaciu działa 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj. 14 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 5 noclegowni i 3 ogrzewalnie.

Łącznie w placówkach tych znajduje się 815 stałych miejsc. W przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych, obiekty są w stanie przyjąć dodatkowo 151 osób, co daje łącznie 966 miejsc.
Reklama
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych w ośrodkach pomocy społecznej/centrach usług społecznych, szacuje się, że w województwie podkarpackim w 2022 r. było łącznie 1026 osób bezdomnych. Około 89% stanowili mężczyźni (917 osób) , natomiast około 11 % to kobiety (109 osób).
 
Służby przygotowane na sezon zimowy


Obecny na konferencji prasowej komendant wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w sezonie zimowym. Mówił m. in. o działaniach związanych z monitorowaniem zagrożeń, które mogą pojawić się w związku sytuacją pogodową, ale też  o działaniach profilaktycznych i dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa osobom potrzebujących wsparcia, np. bezdomnym i samotnym. 

– Podkarpacka Policja jest przygotowana do wszelkiego rodzaju działań.  Codziennie w ramach służby zewnętrznej, czyli służby prewencyjnej ruchu drogowego będzie do dyspozycji mieszkańców około 2 900 policjantów. Mamy przygotowany również sprzęt do działań. Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną zadysponowane kolejne siły policyjne tak, aby w sytuacjach kryzysowych zareagować w odpowiedni sposób – mówiła nadinsp. Matusiak.

Zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

– Zostały przeprowadzone inspekcje techniczne jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, do którego należą również jednostki ochotniczej straży pożarnej. PSP jest w pełni gotowa nie tylko do działań w okresie zimowym, ale przez cały rok, przez całą dobę, każdego dnia – mówił st. bryg. Andrzej Marczenia.

Przypomniał także, iż sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach – strażacy dużo częściej wzywani są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów w domach i mieszkaniach.
 
 
Źródło: PUW w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

42-latek z Mielca popełnił cztery przestępstwa jednego wieczoru

MIELEC. Mężczyźnie grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkarpacie

Najpierw spowodował kolizję, później uciekł. 19-latek miał 1,6 promila alkoholu w organizmie

KROSNO. Kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na przykościelny parking i uszkadził trzy samochody.

Podkarpacie

Kradli ubrania w galeriach handlowych. Trójce zatrzymanych grozi 5 lat pozbawienia wolności

MIELEC. Wartość skradzionego mienia wyceniono na kwotę bliską 7 tysięcy złotych.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek w Przemyślu

PRZEMYŚL. W wyniku doznanych obrażeń, śmierć na miejscu poniósł 46-letni obywatel Irlandii, pochodzący z Ukrainy.

Podkarpacie

Policja podsumowała działania sylwestrowo-noworoczne

PODKARPACIE. Pięciodniowa akcja rozpoczeła się w piątek, 28 grudnia.

Podkarpacie

Podkarpacie objęte ostrzeżeniem meteorologicznym. Będą zawieje i zamiecie śnieżne

PODKARPACIE. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na poziomie 85 %

Podkarpacie

Dachowanie busa w Bieszczadach. Przewoził 11 pasażerów

PODKARPACIE. Trwa ustalanie przyczyn wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem w miejscowości Buk. Dachował tam bus, w którym podróżowało jedenaścioro turystów.

Reklama