Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Podkarpacie gotowe na zimę

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
PODKARPACIE. O przygotowaniach do okresu zimowego w naszym województwie rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas corocznego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Na posiedzeniu zostały omówione działania organizacyjno-logistyczne i prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. – Sezon zimowy wymaga od nas szerokiej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, również ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną – powiedziała wojewoda.

Członkowie WZZK odnieśli się m.in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do prowadzonych przez policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i kolei, a także działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych.

Podczas spotkania poruszony został także temat pomocy osobom zagrożonym w wyniku warunków zimowych. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje obecnie 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, w tym pięć schronisk dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi, cztery noclegownie oraz trzy ogrzewalnie. Placówki dysponują łącznie 874 miejscami stałymi, natomiast w przypadku szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo w sumie 87 osób.
Reklama
Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia. Pod numerem 987 będzie można uzyskać informacje o placówkach gotowych do przyjęcia osób potrzebujących, a także zgłosić potrzebę udzielenia im pomocy.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał natomiast dane dotyczące działania jednostek PSP na terenie Podkarpacia. – Zadania, które będą realizować strażacy to m. in. usuwanie nawisów śnieżnych i lodowych z dachów budynków, udrażnianie ciągów komunikacyjnych, dostarczanie żywności do osób, które zostaną odcięte w wyniku obfitych opadów śniegu czy usuwanie zatorów lodowych. Komendant podkreślił, że sezon grzewczy to także okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Pijana matka wiozła autem trójkę dzieci. Kobieta miała ponad 1,5 promila alkoholu

RZESZÓW. W aucie z kobietą podróżował również pijany mąż.

Podkarpacie

1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią syreny

PODKARPACIE. Z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Podkarpacie

Przewoził fałszywe dowody osobiste. Jego celem był zachód Europy

PODKARPACIE. W ten sposób chciał pomóc w zalegalizowaniu pobytu.

Podkarpacie

Śmiertelny wypadek na niestrzeżonym przejściu kolejowym

PODKARPACIE. Dwaj mieszkańcy gminy Jasło w wieku 25 i 26 lat jadąc drogą powiatową w kierunku Tarnowca, na przejeździe kolejowym wjechali w bok szynobusu.

Podkarpacie

Spada liczba wypożyczeni i zbiorów w bibliotekach

PODKARPACIE. W 2018 roku na Podkarpaciu funkcjonowało 674 biblioteki i filie biblioteczne oraz 41 punktów bibliotecznych.

Podkarpacie

Podkarpackie w czołówce pod względem leczenia uzdrowiskowego

W 2018 roku na terenie województwa funkcjonowało 25 szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów.

Reklama