Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Podkarpacie gotowe na zimę

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
PODKARPACIE. O przygotowaniach do okresu zimowego w naszym województwie rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas corocznego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Na posiedzeniu zostały omówione działania organizacyjno-logistyczne i prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. – Sezon zimowy wymaga od nas szerokiej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, również ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną – powiedziała wojewoda.

Członkowie WZZK odnieśli się m.in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do prowadzonych przez policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i kolei, a także działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych.

Podczas spotkania poruszony został także temat pomocy osobom zagrożonym w wyniku warunków zimowych. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje obecnie 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, w tym pięć schronisk dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi, cztery noclegownie oraz trzy ogrzewalnie. Placówki dysponują łącznie 874 miejscami stałymi, natomiast w przypadku szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo w sumie 87 osób.
Reklama
Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna całodobowa infolinia. Pod numerem 987 będzie można uzyskać informacje o placówkach gotowych do przyjęcia osób potrzebujących, a także zgłosić potrzebę udzielenia im pomocy.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał natomiast dane dotyczące działania jednostek PSP na terenie Podkarpacia. – Zadania, które będą realizować strażacy to m. in. usuwanie nawisów śnieżnych i lodowych z dachów budynków, udrażnianie ciągów komunikacyjnych, dostarczanie żywności do osób, które zostaną odcięte w wyniku obfitych opadów śniegu czy usuwanie zatorów lodowych. Komendant podkreślił, że sezon grzewczy to także okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką. Nie żyją dwie osoby

PODKARPACIE. Do tragedii doszło na drodze wojewódzkiej nr 871.

Podkarpacie

Uciekł z miejsca wypadku i schował się w stercie siana. Znalazł go policyjny pies

PODKARPACIE. Zarówno poszkodowany jak i niedoszły uciekinier byli pijany.

Podkarpacie

Uszkodził bramę wjazdową, bo był zły na koleżankę. Teraz grozi mu 5 lat więzienia

PODKARPACIE. Mężczyzna tłumaczył się policji, że był zły na koleżankę i wypił alkohol.

Podkarpacie

Trwają prace budowlane na obwodnicy Stalowej Woli i Niska [FOTO]

PODKARPACIE. Prace na ww. odcinku rozpoczęły się 13 maja 2019 roku.

Podkarpacie

Kolejny odcinek S19 coraz bliżej realizacji

PODKARPACIE. Zakończenie robót planowane jest w II kwartale 2022 r.

Podkarpacie

Zanieczyszczenie wody przepływającej przez zaporę w Sieniawie

PODKARPACIE. Wody Polskie informują, że sytuacja jest już opanowana.

Podkarpacie

Raport z budowy obwodnicy Sanoka. Zakończenie planują na koniec bieżącego roku [FOTO]

SANOK. Zaawansowanie wszystkich prac wynosi ok. 86%, w tym robót drogowych 76,5%, mostowych 87%, a branżowych 70%.

Reklama