Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Lekarze z Mielca wszczepili endoprotezę dopasowaną do konkretnej pacjentki

Dodano:

fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
MIELEC. Lekarze z Oddziału Ortopedii mieleckiego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu zastosowali „szytą na miarę”, tj. stworzoną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Nowa metoda zastosowana przez mieleckich lekarzy, polega na wszczepieniu implantu przygotowanego konkretnie dla danego pacjenta. Ciekawy jest sposób jego pozyskania. - Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu - wyjaśnia ordynator Mirosław Midura.
Reklama
Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.
 
- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - Tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie – dodaje dyrektor.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Trwa budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska [FOTO]

PODKARPACIE. Trwają prace budowlane związane ze stworzeniem 15-kilometrowej obwodnicy Niska i Stalowej Woli. 

Podkarpacie

Bieszczadzkie żubry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

PODKARPACIE. W tym roku na spotkanie z bieszczadzkimi żubrami wybrało się 204 tys. osób.

Podkarpacie

Otwarto obwodnice Kolbuszowej

PODKARPACIE. Oficjalne otwarcie obwodnicy odbyło się 6 grudnia.

Podkarpacie

Zderzenie dwóch samochodów. Do szpitala trafiło 8-miesięczne dziecko

PODKARPACIE. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca citroenem uderzyła w tył jadacego przed nią samochodu marki renault master.

Podkarpacie

Od 6 grudnia obowiązkowa „jazda na suwak” i „korytarz życia”

PODKARPACIE, POLSKA. 6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak.

Podkarpacie

Andrzej Duda odwiedzi Podkarpacie. Prezydent RP złoży wizytę w Brzozowie i Dubiecku

PODKARPACIE. 9 grudnia 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedzi województwo podkarpackie.

Podkarpacie

Pijany kierowca potrącił dwie kobiety. Jedna z nich nie przeżyła wypadku

PODKARPACIE. Kierujący oplem był nietrzeźwy, miał 2,5 promila alkoholu.

Reklama