Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Lekarze z Mielca wszczepili endoprotezę dopasowaną do konkretnej pacjentki

Dodano:

fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
MIELEC. Lekarze z Oddziału Ortopedii mieleckiego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu zastosowali „szytą na miarę”, tj. stworzoną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Nowa metoda zastosowana przez mieleckich lekarzy, polega na wszczepieniu implantu przygotowanego konkretnie dla danego pacjenta. Ciekawy jest sposób jego pozyskania. - Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu - wyjaśnia ordynator Mirosław Midura.
Reklama
Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.
 
- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - Tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie – dodaje dyrektor.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

19-latek, kierujący mercedesem, uderzył w kiosk. Jedna osoba nie żyje

STALOWA WOLA. Policjanci pracują na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło dziś przed godz. 9, w Stalowej Woli na ul. Energetyków. 

Podkarpacie

50-letni kłusownik złapany. W jego domu znaleziono wieńce jeleni, parostki kozłów oraz czaszki jeleni

PODKARPACIE. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie w Krośnie podaje, że to pierwszy od lat przypadek kłusownictwa o takiej skali.

Podkarpacie

Spada zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu. Wzrasta pobór gazu ziemnego i energii elektrycznej

PODKARPACIE. Największy spadek w zużyciu węgla kamiennego zanotowały przede wszystkim elektrownie i elektrociepłownie.

Podkarpacie

Poniedziałkowa akcja „trzeźwy poranek”. Ponad 20 tys. kontroli, 10 kierowców miało ponad 0,5 promila

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci zatrzymali 26 kierujących, którzy kierowali pojazdami, mimo wypitego wcześniej alkoholu.

Podkarpacie

Cieszanów Rock Festiwal chce być bardziej „eko” i adoptuje koale

PODKARPACIE. Ekipa CRF w pierwszym noworocznym poście na facebooku zadeklarowała, że ekologia to jeden z priorytetów kolejnych edycji festiwalu.

Podkarpacie

Budowa mostu w Mielcu ma się zakończyć w kwietniu br.

MIELEC. Trwa budowa nowej przeprawy przez Wisłokę w Mielcu.

Podkarpacie

Policjanci z Leżajska otrzymali narkogogle i alkogogle

LEŻAJSK. Burmistrz Leżajska przekazał policjantom alkogogle i narkogogle.

Reklama