Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Lekarze z Mielca wszczepili endoprotezę dopasowaną do konkretnej pacjentki

Dodano:

fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
fot. Materiały prasowe Szpitala Specjalistycznego w Mielcu
MIELEC. Lekarze z Oddziału Ortopedii mieleckiego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu zastosowali „szytą na miarę”, tj. stworzoną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

- Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

Nowa metoda zastosowana przez mieleckich lekarzy, polega na wszczepieniu implantu przygotowanego konkretnie dla danego pacjenta. Ciekawy jest sposób jego pozyskania. - Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu - wyjaśnia ordynator Mirosław Midura.
Reklama
Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

- To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.
 
- To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu – podkreśla Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - Tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie – dodaje dyrektor.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Zmiana organizacji ruchu na DK28 w Sieniawie. Powstanie tam nowy most

W związku z budową nowego mostu na DK28 w m. Sieniawa zmieniona została organizacja ruchu. Ruch został skierowany na objazd tymczasowy.

Podkarpacie

Koronawirus. 388 zakażonych na Podkarpaciu. Dziś 1 nowy przypadek

​PODKARPACIE. W powiecie przemyskim potwierdzono nowy przypadek zakażenia koronawirusem.

Podkarpacie

Środki ochrony osobistej dla 5 podkarpackich placówek medycznych

PODKARPACIE. Trzy szpitale i dwa zakłady opiekuńczo-lecznicze otrzymają pomoc w związku z epidemią koronawirusa.

Podkarpacie

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów

PODKARPACIE. Od czwartku na terenie całego województwa rozpocznie się wiosenna akcja szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Podkarpacie

IMGW ostrzega! Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. IMGW wydało ostrzenie 1 stopnia o możliwych burzach z gradem na terenie całego województwa.

Podkarpacie

Kolejne punkty "drive thru" na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Pierwsze 9 punktów „drive thru” uruchomiono 11 maja. Teraz doszły kolejne dwa: w Lubaczowie i Sanoku. Usługę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podkarpacie

Nowy most w Mielcu oddany do użytku

PODKARPACIE.  Inwestycja o wartości blisko 44 mln zł jest już otwarta dla kierowców. Mieszkańcy Mielca zyskali drugi most na Wisłoce.

Podkarpacie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki wznowił bezpośrednią obsługę klientów

RZESZÓW. Klienci są obsługiwani bezpośrednio, po uprzednim telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu wizyty.

Reklama