Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Otwarto w pełni skomputeryzowaną bibliotekę. Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
MIELEC. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i reprezentujący marszałka Wojciech Magnowski dokonali symbolicznego otwarcia nowoczesnej biblioteki w Mielcu. Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln.

Inwestorem był samorząd miasta. Budowę budynku przy ul. Kusocińskiego rozpoczęto jeszcze za czasów śp. prezydenta Daniela Kozdęby. Wcześniej długie lata o budowę nowego gmachu dla mieleckich księgozbiorów zabiegał ówczesny dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Jacek Tejchma.

Modernizacja polegała na budowie zupełnie nowej bryły z większą liczbą pomieszczeń i nowoczesnym wyposażeniem dzięki, któremu m.in. książkę będzie można zwrócić o każdej porze nie tylko dnia ale i nocy.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy obiekt dla czytelników na miarę XXI wieku. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy jego powstaniu” - powiedział prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln z czego dofinansowanie w ramach RPO to prawie 6 mln. Biblioteka funkcjonowała w mieleckim domu kultury od 1953 roku jako zakładowa, natomiast dokładnie w tym  miejscu od 1974. W 1986 roku nadano jej imię Janusza Miessnera. Od 1992 roku przejął ją samorząd miasta. Stan budynku, o którym mielczanie mówili "żółta biblioteka" był od kilkunastu lat fatalny, stąd decyzja o jego generalnej przebudowie.

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki.
Reklama
W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.

Na parterze obok galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu. Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności biblioteki.

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje.

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy. Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Pierwsza ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

RZESZÓW. W szpitalu w Łańcucie zmarł pacjent zakażony koronawirusem. To pierwsza śmiertelna  ofiara wirusa SARS-CoV2 na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Chcą uszyć maseczki dla szpitala w Łańcucie

RZESZÓW.  Na facebooku ruszyła akcja zrzeszająca osoby, które chcą pomóc szpitalowi w Łańcucie. Ich głównym zadaniem będzie szycie maseczek ochronnych.

Podkarpacie

Uderzył samochodem w wózek. 8-miesięczne niemowlę wypadło

KOLBUSZOWA. 8-miesięczne niemowlę wypadło z wózka, po tym jak uderzył w nie samochód. Dziecko trafiło do szpitala. Kierowca samochodu był trzeźwy.

Podkarpacie

Koronawirus. Aktualna sytuacja na Podkarpaciu. 11 przypadków zakażenia [16.03.2020]

PODKARPACIE. Potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV2 na Podkarpaciu. 

Podkarpacie

Szósty przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Sześć osób zakażonych koronawirusem, 1139 pod nadzorem, blisko 400 w kwarantannie domowej – tak wygląda aktualna sytuacja w związku z koronawirusem na Podkarpaciu.

Podkarpacie

Koronawirus. Dwa nowe przypadki zakażenia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W Polsce u kolejnych siedmiu osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dwie z nich są z Podkarpacia.

Podkarpacie

Rajd Rzeszowiak przełożony

W związku z aktualna sytuacja epidemiologiczną, organizatorzy Rajdu Rzeszowiak zdecydowali o jego przełożeniu na inny termin. Nowy termin zawodów zostanie podany tak szybko jak to będzie możliwe.

Podkarpacie

Koronawirus. Aktualna sytuacja na Podkarpaciu [12.03.2020]

PODKARPACIE. 3 osoby zakażone koronawirusem, 607 osób pod nadzorem, 146 w kwarantannie domowej, 12 hospitalizowanych...

Reklama